Masaya Paket Dopingi!

0
694

 

Aysu BASRİ AKTER- Crans Montana

Crans Montana’da müzakerelerin 3. Günü geride kalırken, tarafların bugüne kadar yakaladıkları en önemli uzlaşı noktası, görüşmelerin bir paket formatında sürdürülmesi.

Güvenlik ve garantiler konusu dahil olmak üzere, müzakere edilen 5 başlık, birbiriyle ilişkilendirilerek paket halinde görüşülecek.

Bu süreçte Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından defalarca dile getirilen bu öneri, geçtiğimiz gün masanın da gündemine gelmiş, ancak özellikle Kıbrıs Rum tarafının muhalefetiyle karşılaşmıştı.

Dün masaya ağırlığını koyan Genel Sekreter’in de varlığıyla, Rum Lider Anastasiadis de sürecin bir paket anlayışıyla ele alınması konusunda ikna oldu.

Zaten bugüne kadar yapılan açıklamalarda bu paketin konularından biri olacak AB ve Ekonomi başlığında neredeyse tamamen uzlaştığı ifade ediliyordu, tarafların.

Vatandaşlık başlığında da bütün KKTC vatandaşlarının federal devletin vatandaşı olması konusunda uzlaşı var.

Mülkiyette önemli yakınlaşmalar olduğu biliniyor…Toprakta yüzdelik konusunda ciddi uzaklıklar yok… Yönetim ve Güç paylaşımı başlığında, dönüşümlü başkanlık hala bir koz olarak kullanılsa da güvenlik ve garantiler ile 4 özgürlükler denilen Türkiye ve Yunanistan vatandaşlarına tanınacak eşdeğer, “ayrıcalıklı” haklar konusunda yaşanacak ilerlemelerle bu konunun da kolay çözüleceği söylenebilir.

BM Genel Sekreteri Guterres bugün Crans Montana’dan ayrılacak.

İki hafta önce hayatını kaybeden Almanya eski Başbakanı Helmut Kohl onuruna Strasbourg’da Avrupa Parlamentosunda düzenlenecek anma törenine ve Lizbon’da bir konferansa katılacak olan Guterres’in, Pazar günü yeniden Crans Montana’ya dönmesi bekleniyor.

Aslında Kohl’ün bu döneme denk gelen anma töreni de son derece enteresan… Avrupa Birliği tarihinde Avrupa düzeyinde resmi bir törenle anılacak ilk kişi olan Kohl, sayıları sadece üç olan Avrupa onur vatandaşından biri…

Diğer iki isim, Avrupa’nın birliğinin fikir babası Jean Monnet ve eski Komisyon Başkanı ve Avro’ya geçişin öncüsü Jacques Delors.

Ama daha manidar olanı, Kohl 1989 yılında Almanya’nın birleşmesinin koşulları konusunda müzakereler yürüten,“Alman birliğinin başbakanı” ve Avrupa Birliği’nin öncülerinden…

Khol’ün ruhu umarım Almanya’yı birleştirdiği gibi Kıbrıs’ı da birleştirebilir…

Bugün Genel Sekreter yok… Liderler ve garantörlerin tek seans olarak öngörülen yarım günlük bir toplantı yapması planlanıyor.

Genel Sekreter’in yokluğunda Anastasiadis, uzlaşı noktasından uzaklaşmazsa, bütün başlıkların birbiriyle ilişkili bir şekilde paket halinde görüşülmesi, süreci hızlandırabilir.

Beklenen siyasi liderliktir…Cesaret ve gelecek öngörüsüne dayalı bir vizyon…

Yoksa çekinceler, iç siyasi hesaplar ve kaygıların pençesine düşen zayıflıklar, bu sürecin sonsuza kadar kaybedilmesine neden olur.