“Lute’a mesaj verme çabası”

0
190

Kıbrıs’taki tarafların son dönemde yaptığı karşılıklı açıklamalar, Rum basını tarafından “görüş ve tezlerini BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a aktarma çabası” olarak değerlendirildi ve Rum  tarafının, Lute’un “4 Temmuz 2017’de görüşülenlere dair açığını kapatma” kararı öne çıkarıldı.

Fileleftheros “Lute’a Mesaj… İki Taraf Çatışmaları İle 4 Temmuz ve Çerçeveye Dair Tezlerini Geçirmeye Çalışıyor… Genel Sekreter’in Danışmanı Bu Haftadan İtibaren Atina ve Ankara’ya” başlıklı haberinde, Crans Montana’daki olgular konusunda Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ve Sözcü Prodromos Prodromu’nun dünkü açıklamalarını şöyle özetledi:

Hristodulidis: “Genel Sekreter  30 Haziran’da, bütün müdahil taraflarla görüştükten sonra çerçevesini şifahen sundu. Espen Barth Eide bu çerçeveyi elektronik posta yoluyla iki  müzakereciye (Nami ve Mavroyannis) iletti. Her ikisi de Eide tarafından yazılanların BM Genel Sekreteri’nin bütün söylediklerini  yansıtmadığı cevabını verdi. Bu nedenle BM Genel Sekreteri ile iletişim kurulması gereği hasıl oldu . Genel Sekreter olguları netleştirdi ve Eide tarafından 4 Temmuz’da sunuldu.”

Burcu: “Guterres Çerçevesi tekdir, 30 Haziran 2017 tarihlidir. BM dahil herkes biliyor ki 4 Temmuz belgesi söz konusu değildir. Kıbrıs Rum tarafının atıf yaptığı  4 Temmuz tarihinde hiçbir liderler görüşmesi olmadı. O tarihte, müzakerecilerin görüşmesinde ortak anlayışa varılmadı. Bu nedenle hiçbir anlaşmaya varılamayan bir  görüşmeden hareket ederek  onu Guterres Çerçevesi’nin netleştirilmesi olarak göstermeye çalışmak nafiledir.”

Prodromu: “Sayın Burcu’nun açıklaması ile 4 Temmuz’da toplantı olduğunun teyit edilmesi önemlidir. Bu toplantıda anlaşma söz konusu değildir çünkü Sayın Eide, Sayın Guterres’in kendisine verdiği izahatı götürdü.” Prodromu bir soruya karşılık ise “Başkan Anastaiadis BM’den –bunu Lute’a da söyledi- referans şartlarına bu değişmemiş çerçevenin, yani başka notlara, metinlere veya versiyonlara atfedilenlerin değil, BM Genel Sekreteri’nin önerdiği şekliyle 6 parametrenin eklenmesini bekliyor” dedi.