Lute temaslarını tamamladı

0
27

Fileleftheros gazetesi BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute’un, Genel Sekretere rapor vermek üzere başladığı temas turunu, AB Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Strazburg’da gerçekleştirdiği ve AB’nin çözüme yapabileceği katkıların ele alındığı görüşme ile tamamladığına işaret etti.

Edindiği bilgilere dayanarak Avrupa Parlamentosu’nun, Jane Holl Lute’u Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri anlatmak üzere muhtemelen sonbaharda, AP Başkanlar Konferansı’na davet edeceği yönünde bilgi edindiğini yazdı.

Alihtia gazetesi de, Lute’un temas turlarını tamamladığına ve rapor halinde sunacağına işaret etti ancak Genel Sekreter Antonio Guterres’in de müdahiller ile görüşüp kendi görüşünü oluşturacağına işaret etti.

Gazete Guterres’in BM Genel Kurulu çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile bir araya geleceğini belirtti.

ANASTASİADİS ATİNA’YA GİDECEK

TSIPRAS İLE GÖRÜŞECEK

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de pazartesi günü Atina’ya giderek, Tsipras ile New York öncesinde koordinasyon toplantısı yapacağını, görüşmede iki ülkenin İsrail ve Mısır’la üçlü ittifakları ve Ekim’de Atina’da gerçekleştirilecek Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesini de ele alacaklarını yazdı.

Habere göre Anastasiadis, 19 Eylül Çarşamba günü gayrı resmi Avrupa Konseyi toplantısına katılmak üzere Güney Kıbrıs’tan Avusturya’ya gidecek.