Lapta’ya Bağlı Köylerde Su Sorunu Çözülüyor

0
52
Lapta'ya Bağlı Köylerde Su Sorunu Çözülüyor

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın ve halkla ilişkiler biriminden yapılan açıklamaya göre, Bakan Dinçyürek, Milli Eğitim Bakanı, DP-UG Girne Milletvekili Özdemir Berova ile birlikte  Lapta Belediyesi sınırları içerisinde kullanım suyu ile ilgili sıkıntılar yaşayan Çamlıbel,Tepebaşı ve Akdeniz köylerini ziyaret etti.

Köy muhtarları ve vatandaşlardan bilgiler alınarak sorunların dinlendiği ziyarette, Müsteşar Bülent Arkın ve Özel Kalem Müdürü Aşkın Doygunel de hazır bulundu.

“DOĞRU PLANLAMA VE KEŞİF ÇALIŞMALARI İÇİN UĞRAŞ VERİYORUZ”

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, incelemeler sonrası Akdeniz köyünde yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak bir yandan Türkiye'den gelecek suyun en erken zamanda gelmesi için yapılan çalışmalara destek verirken diğer yandan da su geldikten sonra  suyun kullanım ve yönetilmesi ile ilgili çalışma yaptıklarını anlattı.

Su gelmeden önce yapılması gereken işlerin başladığını ama ülkeye su geldikten sonra önemli işler yapılması gerektiğine vurgu yapan Dinçyürek, doğru planlama ve keşif çalışmaları için uğraş verdiklerini söyledi.

“TEMEL HEDEF; ÜLKE GENELİ TÜM EVLERDE İÇİLEBİLİR NİTELİKTE KESİNTİSİZ SUYU TEMİN ETME”

Köylerde niteliksiz su akması sonucu problem yaşandığının bilgilerine gelmesinin ardından hemen çalışmalara başladıklarını ifade eden Dinçyürek, temel hedeflerinin ülke genelinde tüm evlerde içilebilir nitelikte kesintisiz suyu temin etmek olduğunu belirtti.

Dinçyürek şöyle konuştu:

"Köylerimizde bu sorunun yaşanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Biz köy muhtarları ile de istişare içerisinde çalışmalar gerçekleştirdik. Sorunun çözülmesi için en iyi yapılacak olan projelendirildi. Bir hafta içerisinde konuyla ilgili ihaleye çıkılacak ve ihalenin en kısa zamanda sonuçlanmasının ardından sorunun çözülmesi için çalışmalara başlayacağız. Musluklarınızdan akan niteliksiz su, sizin kaderiniz değildir. Herkesin suyu kullanma hakkı vardır. Bizim görevimiz de ana hatlardır. Ve bu hatların düzelmesi için çalışmalara başlıyoruz"

BEROVA: "KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ise gerek hükümet mensubu gerekse bölge milletvekili olarak konunun takipçisi olacağını ifade ederek, konunun hızlanması için Bakanlar Kurulu’nda gerekli görüşmeleri yapacaklarını söyledi.

Bölgedeki sorunun acil ve ivedilikle çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirten Berova, kısa zamanda çözüm yoluna gideceklerini vurguladı.

BOZALAN: "SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİ MÜJDESİ VERİLDİ…TEŞEKKÜR EDERİZ"

Akdeniz köyü muhtarı Tarık Bozalan da konuşmasında, hiçbir boru hattının maliyetinin çocukların geleceğinden daha değerli olamayacağını ifade ederek, "Biz Sayın Bakanımızla sadece iki gün önce görüştük ve Bakanımız hemen konuya duyarlılık gösterip köyümüze gelerek sorunun çözüleceği müjdesini verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz" dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here