KTÖS’ten Liderlere, ‘Masaya Dönün’

KTÖS’ten Liderlere, ‘Masaya Dönün’
Haber İçi Üst 745×140

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Kıbrıs sorununun ortaya çıkış nedeninin dıştan dayatılan “Taksim” ve “Enosis” politikaları olduğunu belirterek liderlere, provokasyonlara gelmeyerek masaya dönüp bağımsız birleşik federal Kıbrıs için çalışmaya devam etmeleri çağrısı yaptı.

Sendika Genel Sekreteri Şener Elcil, her iki liderin Taksim ve Enosis üzerinden tartışmaya başlayarak, sorunun çözüm noktasından uzaklaşmalarının ülkenin geleceğini tehlikeye attığını savundu.

Kıbrıslıların Taksim ve Enosis peşinde koşanların yarattığı yıkımın kurbanları olduğunu kaydeden Elcil, Ada’nın her yanının Kıbrıslıların kanı ve gözyaşı ile sulandığını, yaşanan göçler ve çekilen acıların halen dinmediğini ifade etti.

Gelinen aşamada, görüşme sürecinin sona ermesinin çözümsüzlükten beslenen çevreleri sevindireceğini savunan Elcil, bu çerçevede iki lider, Akıncı ve Anastasiades’e, “faşistlerin provokasyonlarına gelmeyerek, iki toplumu birbirine yakınlaştıran faaliyetlere gerçek liderler olarak öncülük etmeleri ve derhal görüşme masasına dönerek ‘Bağımsız Birleşik Federal Kıbrıs’ için çalışmaya devam etmeleri” çağrısında bulundu.

İşte Açıklamanın Tamamı;

Kıbrıs Sorunu’nun ortaya çıkış nedeni dıştan dayatılan Taksim ve Enosis politikalarıdır. Bu gerçek ortada dururken, Kıbrıs Sorunu’nu çözme gayreti içinde olan Sn. Akıncı ve Sn. Anastasiades’in Taksim ve Enosis üzerinden tartışmaya başlayarak, sorunun çözüm noktasından uzaklaşmaları, ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Bilindiği üzere Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası Enosis ve Taksimi yasaklamıştır. Anlamsız bir tartışma ile Enosis üzerinden kavga başlatmak, adamızın kuzeyinin taksimine ve kolonicilik faaliyetlerine hizmet etmekten başka bir işe yaramamaktadır. “Enosis” diyerek bugüne kadar ortaya konan tüm girişimler, taksim tezinin güçlenmesine, Türkiye’nin kontrolündeki adamızın kuzeyinin Türkiye ile entegrasyonuna ve taksimin kalıcılaşmasına hizmet etmektedir. Bu gerçek ortada iken geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Sorunu’nun çözüm çabalarını bir suçlama oyununa döndürmek, ancak ve ancak Birleşik Kıbrıs’tan uzaklaşmak, taksimi kalıcılaştırmak, Enosis ve Taksim hayali gören faşistlerle, çözüme karşı olan ayrılıkçı statükoyu savunanları sevindirmeye yarar.

Kıbrıslılar Taksim ve Enosis peşinde koşanların yarattığı yıkımın kurbanlarıdırlar. Adamızın her yanı Kıbrıslıların kanı ve gözyaşı ile sulanmış, yaşanan göçler ve çekilen acılar hala daha dinmemiştir. Bizi bu duruma getiren Enosisci-Taksimci faşist zihniyetler hala daha kanımız ve gözyaşımızdan beslenmekte, adanın her tarafında bayraklarla, milli sembollerle propaganda yaparak düşmanlık, kin ve nefreti canlı tutmaya çalışmaktadırlar.

Özellikle Türkiye’deki çevrelerden de cesaret alan ve ganimetten beslenen adamızın kuzeyindeki faşist ayrılıkçıların bu konuda söyleyecek sözleri olmadığı gibi güneydeki benzerleri ile dayanışma içinde oldukları açıktır. Gelinen durumda görüşme sürecinin sona ermesi yaygara koparan, çözümsüzlükten beslenen bu çevreleri sevindirmektedir.

Bu çerçevede Sn. Akıncı ve Sn. Anastasiades’in bu faşistlerin provokasyonlarına gelmeyerek, iki toplumu birbirine yakınlaştıran faaliyetlere gerçek liderler olarak öncülük etmelerini ve derhal görüşme masasına dönerek “Bağımsız Birleşik Federal Kıbrıs” için çalışmaya devam etmeleri çağrısı yapıyoruz.

Ne Taksim ne Enosis! Bağımsız Birleşik Federal Kıbrıs.

Saygılarımızla.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140