Kifayetsiz muhterisler

0
75

Sosyal medyayla birlikte ünlenen “kifayetsiz muhterisler” araştırması sanıldığı gibi KKTC’de değil, Amerika’da yapılmış. İki psikoloğun imzasını taşıyor.

Justin Kruger ve David Dunning tarafından yapılan, kendi adlarını taşıyan araştırmanın teori yanında, New-York’taki Cornell Üniversitesi’nden 45 öğrenciye  uygulanan alan çalışması da var.

Dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı kültürlerde “cahil cesareti” adıyla da büyük ilgi gören araştırmanın temel bulguları şunlar:

“Niteliksiz insanlar; ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler, niteliklerini abartma eğilimindedirler, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan acizdirler…”

Cornell Üniversitesi’nde 45 öğrenciye yapılan test sonucunda elde edilen veriler de temel bulguları desteklemiş… Soruların sadece yüzde 10’unu yanıtlayan “en başarısız” kategorisindeki öğrenciler, testin “yüzde 60’ına” yanıt verdiklerini belirtmişler; yani kendilerini “en başarılı” diye nitelemişler. Buna karşın soruların yüzde 90’ını yanıtlayan en başarılılar, soruların sadece yüzde 70’ini yanıtlayabildiklerini söyleyerek alçakgönüllü ve çekingen bir tavır sergilemişler.

Testin sonucunu “yetersizlik+haddini bilmeme kokteyli” diye niteleyen psikologlar, “İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan ‘yetersiz’, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymuyor. Aksine bunu bir hak olarak görüyor” saptamasını yapmışlar.

Son zamanlarda “kifayetsiz muhterisler” adıyla basında ve sosyal medyada popüler bir paylaşım haline gelen bu araştırma, özel sektörden devlete, liyakat sisteminin hemen her aşamasında kalite sorunu yaşayan KKTC’de seminerlere de konu oldu.

Bir öğretim üyesi de seminerde, “Eleştirel mesajlarımı bire bir söylemek yerine, daha anlamlı olur düşüncesiyle sosyal medyada felsefik ifadelerle paylaşıyorum.

Ancak her seferinde bu mesajları alması gerekenler, ilk desteği verenler oluyor” diyerek, KKTC’nin araştırma için açık bir alan olduğuna vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here