Kıbrıslı Türk Ressam’ın Eserine Tepki

0
115

Baf’ın 2017 AB Kültür Başkenti olması sebebiyle gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde Kıbrıslı Türk bir ressamın bir galeride sergilenen ve eski Rum Başpiskoposu Makaryos’u resmettiği eseri tepki çekti.

Resmin ise Nurtane Karagil’e ait olduğu öğrenildi.

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıslı Türk bir ressamın Baf’taki “Palia İlektriki” galerisinde sergilenen tablosunda Başpiskopos Makaryos’un bilindik bir formda çizildiğini ancak resmin tepki çeken kısmının, Makaryos’un iki çıplak kadınla birlikte resmedilmesi olduğunu yazdı.

Ancak resimdeki kadın figürü Baf’ın sembollerinden Aphrodite’i temsil ediyor.

Kıbrıs’ın, alevler içerisinde resmedildiğini yazan yazan gazete, ilgili bazı kurumlar ve Rum Ortodoks Kilisesinin tepki gösterdiğini yazdı.

Politis gazetesi  de Baf 2017 Yönetim Kurulu’nun konuyu ele almak için toplandığını ve bu çalışmanın, sergiden geri çekilmesi için herhangi bir nedeninin bulunmadığı kanaatine vardığını belirterek serginin normal şekilde devam edeceğini yazdı.

Habere göre sergi sorumlusu Eleni Parpa, Kıbrıs Türk ressamın, travmatik tecrübeleri işlemek için  “çocuk çizgilerini” kullandığını belirtti.

Gazete, resimde yer alan otobüslerin, 1974 sonrasında Baf’ı terk etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türkleri temsil ettiğini, Makarios’un yanında yer alan kadınların ise Afrodit’i temsil ettiğini belirtti.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, bazı sanatçılar ve vatandaşlar tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan yorumlarda söz konusu resme destek verildiğini ve bunun sembolik olduğunun dile getirildiğini yazdı.