“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası statüsü yükseldi”

0
99

ERT televizyon kanalına bir demeç veren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kıbrıs Sorunu üzerinde yeni bir Zirve gerçekleşmeden önce garantör güçlerin Garanti ve Müttefik Anlaşmaları’nın görüşmeleri gerektiği yönünde ülkesinin görüşünü tekrarladı.

Kotzias demecinde, uluslararası toplumun Crans-Montana Konferans’tan Kıbrıs ve Yunanistan’ı sorumlu tutmamasını da büyük bir başarı olarak niteledi.

Dışişleri bakanı Nikos Christodoulides ve Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Vaşington’da yapacakları görüşmeyle ilgili olarak da Nikos Kotzias, bunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası sahnede yükseldiğini gösterdiğini belirtti.

Vaşington’un Kıbrıs’a yönelik duruşunun artık tek yanlı olmadığını, sadece Kıbrıs sorunu üzerinde yoğunlaşmadığını, Kıbrıs’ın şimdi büyük jeo-stratejik önemi olan bir devlet olarak göründüğünü vurgulayan Kotzias, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Kasım’da başlaması beklenen ExxonMobil’in doğalgaz keşif faaliyetleri konusunda da, Amerikan donanmasının bölgede güçlü varlığı bulunacağını iddia etti