Kenya’da 40 milyona yetecek su bulundu

Kenya’da 40 milyona yetecek su bulundu
Haber İçi Üst 745×140

İnsanlığın faydalanması için dünyanın gizli doğal kaynaklarını keşfetmeyi amaçlayan Radar Technologies International (RTI) örgütü, Kenya’da büyük bir keşfe imza attı.
Kenya hükümetinden alınan izinle radar görüntüleri üzerinden inceleme yapan RTI, Kenya’nın en kurak bölgelerinden biri olan Turkana’nın derinliklerinde büyük bir yeraltı su rezervi keşfetti.
36 bin kilometre karelik alanı kaplayan su kaynağının, sürdürülebilir bir şekilde çıkarılabilmesi halinde 40 milyon kişiye yeteceği belirtildi.
RTI, keşfedilen yeraltı suyunun bir kısmının yüzeye çok yakın toprak katmanlarında bulunduğunu ve su bulunduran rezervuarlara  erişilmesi halinde her gün 3.45 trilyon su elde edilebileceğini ifade etti.
RTI’nin web sayfasından yaptığı açıklamaya göre keşfedilen su, kuraklık çekilen bölgede çok sayıda insana çözüm getirebilir. Turkana, bugün 120 bin insanın yaşadığı Kakuma göçmen kampına ev sahipliği yapıyor.
NewScientist sitesine konuşan Britanya Jeolojik Araştırma Merkezi’nden Alan McDonald, ‘Kenya hükümetinin kullanılmadan önce suyun kalitesini analiz etmesi gerektiğini’ ifade etti. McDonald ayrıa  rezervuarlardan çok hızlı su çekilmemesi ve suyla dolmaları için gereken zamanın çok iyi hesaplanması  gerektiğine dikkat çekti.

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140