IŞİD’in araç filosu Türkiye’den çalınıyor

0
69
IŞİD'in araç filosu Türkiye'den çalınıyor

İstihbarat birimlerinin, IŞİD'in elinde Türkiye 'den çalınarak yasadışı yollarla Suriye 'ye geçirilmiş ve silahlandırılarak yeniden düzenlenmiş bine yakın aracın bulunduğunu tespit ettiği öğrenildi. Milliyet'in aldığı bilgiye göre; istihbarat birimleri Suriye ve Irak'ta kanlı eylemler gerçekleştiren IŞİD'e yönelik yeni bilgilere ulaştı.

Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Türk istihbarat birimlerince hazırlanan raporlarda, IŞİD'le ilgili önemli tespitlere yer verildi. IŞİD'in elinde Türkiye'den çalınarak yasadışı yollarla Suriye'ye geçirilmiş bine yakın araç olduğu tespit edildi. Bu araçların büyük çoğunluğunun kamyonet ve panelvan tipinde olduğu belirlendi. Bunların yanı sıra örgütün elinde otomobil, kamyon ve TIR'ların da bulunduğu ifade edildi. Ancak bunların sayısının panelvan ve kamyonetlere göre azınlıkta olduğu belirtildi. IŞİD'in ayrıca Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan da çalıntı araç temin etmek için faaliyet yürüttüğü öğrenildi. Ancak örgütün araç ihtiyacının büyük kısmını Türkiye üzerinden karşıladığı tespitine yer verildi.

TAŞERON ÇETELERE SİPARİŞ
IŞİD'in bu araçları temin edebilmek için ise Türkiye'deki oto hırsızlık şebekelerini para karşılığında taşeron olarak kullandığı belirlendi. IŞİD'in taşeron çetelerle "aracı" olarak tabir edilen kaçakçılar üzerinden irtibat kurduğu belirlendi. IŞİD'in, "aracılar" üzerinden bu şebekelere ihtiyacı olan araç tipi, miktarı ve modeli kadar sipariş verdiği anlaşıldı. Taşeron oto hırsızlık örgütlerinin de büyük şehirler ve sınır illeri başta olmak üzere bu araçları çaldıkları anlaşıldı. Çetelerin, çaldıkları araçlara sahte ya da aynı marka ve renkteki başka araçlara ait sahte plakalar taktıkları belirlendi. Şebekelerin bu araçları daha sonra çeşitli güzergahları kullanarak Hatay başta olmak üzere sınır illerine götürdüğü tespit edildi. Şebekenin, bu araçlara sahte ya da klonlanmış plaka taktığı için otoban yollarını kullanmakta bir sakınca görmeyerek rahat hareket ettikleri anlaşıldı. Hırsızlık şebekelerinin bu araçları Hatay ve diğer illere getirdikten sonra "aracılara" teslim ettikleri kaydedildi. Aracıların, taşeron çetelerden satın aldıkları bu araçları daha sonra IŞİD'e sattığı tespit edildi.

İHTİYACA GÖRE DİZAYN

IŞİD'in panelvan ve kamyonet tipinde olan araçları olası eylemlerde kullandığı raporlara yansıdı. Gerçekleştirilecek eylemin türüne göre aracın yeniden dizayn edildiği kaydedildi. Kamyonet türündeki araçların genellikle üzerine ağır silahlar yerleştirildiği, panelvan tipindeki araçların ise bombalı eylemlerde kullanıldığı ifade edildi. IŞİD'in TIR ve kamyonları genellikle ağır silah ve mühimmatların nakliyesinde, otobüsleri ise militanların taşınmasında kullandığı belirlendi.

BİN 800 ARAÇ

Elde edilen verilere göre, 2013'ten bu yana Suriye'ye bu yolla bin 800'e yakın aracın geçirildiği değerlendirildi. Bu araçların IŞİD, El Kaide ve unsurları başta olmak üzere çeşitli terör örgütlerine satıldığı belirlendi. Bu araçlardan bine yakınının ise IŞİD'in elinde olduğu kaydedildi.

DUVAR ÖRÜLDÜ
Haberde emniyet ve jandarmanin, bu araçların Suriye'ye geçirilmesini engellemek için yoğun çaba sarf ettiği belirtilerek, Türkiye genelindeki tüm güvenlik birimlerine gönderilen uyarı yazısında, "Suriye'deki iç savaş nedeniyle oluşan güvenlik zaafiyetinin en aza indirilerek bu araçların geçişinin engellenmesi yönünde hassas davranılması" istendi. Güvenlik birimlerinden ayrıca, bu araçların Türkiye içinde olası terör eylemlerinde kullanılabileceği istihbaratına karşın da uyarıldı.
RADİKAL