IŞİD İçin Kıbrıs’ın Manevi Anlamı ve Ercan

0
227

Bütün dünya terör tehdidiyle titriyor.

Dünyanın en güvenli kentleri ağır bir sessizlik içinde korkuya ve tehdide teslim olmuş durumda. Şüphesiz Avrupa'daki tehdit, doğudaki kadar korkutmuyor dünyayı.

Sadece Türkiye'de Ankara'da yaşanan saldırı değil, Mali'de, Kamerun'da, Nepal veya Şili'de yaşanan terör olayları da haber değeri taşımıyor.

Ama dünyanın kalbinin attığı Paris'teki saldırı dünyayı ayağa kaldırıyor.

NATO'nun kalbi Brüksel'deki alarm, manşet haber oluyor.

Peki dünyada terör tehdidi bu kadar yükselmişken, dünyadan uzak ayrı yaşayan biz ne yapıyoruz?

Biz de korkuyoruz. Ama korkumuz manşet olmuyor.

Avrupa Birliği ülkeleri güvenlik nedeniyle sınır kontrollerini sıkılaştırma kararı aldı. Güvenlik zaafiyeti nedeniyle Shengen'in tartışmaya açılabileceği ifade ediliyor.

Güney Kıbrıs da bir AB ülkesi olarak bu karara uydu, Baf ve Limasol Havalimanlarındaki güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

Havalimanlarının içindeki ve kıyılardaki devriye güçlerini artırdı, uçuş güvenliği ile ilgili tedbir aldı.

Ve dün terör şüphesiyle 6 kişi Larnaka Havalimanı'nda gözaltına alındı. Bunların 3'ünün İslami örgüt bağlantılı olduğu tespit edildi.

Son 4 günde bir üniversite, bir liman olmak üzere, iki bomba ihbarı yapıldı.

Bütün bu gelişmeler endişeleri daha da artırıyor.

Geçtiğimiz hafta GAZETE360 yazarlarından Vargın Varer'in Ercan ile ilgili gözlemlerini aktardığı yazısı kaç gündür aklımda. Bu haberleri her okuduğumda, Ercan'daki güvenlik zaafiyetiyle ilgili kendi gözlemlerimi de hatırlıyorum.

IŞİD yapılanmasını çok iyi bilen gazetecilerden, Ortadoğu Uzmanı Hüsnü Mahalli, Kıbrıs'ın IŞİD için çok kolay bir hedef olacağını anlatıyor. Özellikle adanın Kuzey'inde bir operasyon düzenlemenin,belki çok ses getirmese de çok kolay tertiplenebilecek bir faaliyet olduğunu söylüyor.

Müslümanların ilk deniz seferi olan Kıbrıs'ın IŞİD için manevi anlamı olduğunu anlatıyor.

Daha da ileri giderek, IŞİD'in burada da kümelenmiş olduğundan emin olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Daily Mirror'da yayınlanan bir haber İngiliz Cihatçıların IŞİD'e katılmak için Kıbrıs'ı bir geçiş noktası olarak kullandıkları anlatılıyordu.

Bugün Ercan'da 90 polis görev yapıyor. 3 vardiya halinde çalışıldığından her vardiyaya 28-30 kişi düşüyor. Bunun bazen hastalık ve mazeret izinleriyle 25'lere kadar düştüğü söyleniyor.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, 90 polisin havaalanı için yeterli olmadığı görüşünde. Hala geçmeyen Özel Güvenlik Yasası'nın büyük eksiklik yarattığına işaret ediyor.

T&T ihale sözleşmesine göre ,150 güvenlik görevlisi istihdam edecekti. Ama Özel Güvenlik Yasası geçmediğinden bu henüz mümkün değil.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Vekili Özdemir Berova, Özel Güvenlik Yasası'nın komitenin gündemine hiç gelmediğini söylerken, görünen gündemlerde de bu yasanın olmadığını anlatıyor.

Vargın Varer'in, Ercan'da XRay geçiş noktasında cihazın alarm vermesine rağmen görevli memurun kontrol yapmadığını, geçişler yapılırken ilgilenilmediğini anlattığı yazısı, sanırım kimse için yabancı değil.

Bazıları hepimizin tanıdığı eşi,dostu. Bazıları küçük ve sakin ülkede yaşamanın getirdiği rahatlık içinde. Bazıları da Varer'in dediği gibi "eksik personel" tepkisiyle ancak bu kadar…

Sivil Havacılık Dairesi Ekim ayı faaliyet raporunu yayınladı. Rapora göre, Ekim ayında Ercan'a 2 bin 243 uçak indi, havalimanının 317 bin 905 yolcuyu karşıladı.

Bu kapasiteye 25 polis yeterli midir?

Personel yetersizliği bir tarafa, dünya en yüksek alarm seviyelerindeyken, özel uçuş güvenlikleri alırken, Ercan'da biz ne yapıyoruz?

Özel Güvenlik Yasası neden gündeme gelmiyor?