Hellimle ilgili çabalar sürüyor

Hellimle ilgili çabalar sürüyor
Haber İçi Üst 745×140

Rum Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis’in, dün Rum kesimindeki hayvan besicilerinin temsilcileriyle bir araya geldiği ifade edildi.

 

Görüşmede koyun ve keçi yetiştiriciliği sektörünün gözden geçirilmesi ile hellimin “Menşe İsmi Korumalı Ürün” olarak tescil ettirilmesi konularının ele alındığını yazan Alithia gazetesi, havyan besicilerinin bakandan, hellimin üretilmesiyle ilgili prototipe uyulmasına dair kararnamenin dinamik bir şekilde uygulanmasını ve prototip dışı hellim üretimiyle mücadele edilmesini istediklerini yazdı.

 

Gazeteye göre Rum bakan ise açıklamasında, hükümetin, hellimin AB tarafından menşe ismi korumalı ürün olarak kayıt altına alınmasına ilişkin mümkün olan her türlü çabayı gösterdiğini ve böyle bir gelişmenin ülke ekonomisine yalnızca olumlu açıdan etkisi olabileceğini dile getirdi.

 

Kadis, hellim üretimi prototipine uyulmasına dair kontrollerin, Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm bakanlığıyla işbirliği içerisinde süreceğini de dile getirdi.

 

Habere göre, görüşmenin ardından Alithia gazetesine konuşan Kadis, “hellim konusunun artık teknik değil politik bir mesele olduğunu” da öne sürdü.

 

Avrupa Komisyonu’nun önkoşul olarak ortaya koyduğu ve siyasi çağrışıma da sahip olan bazı meselelerin düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Rum bakan, istişareler yapılması gerektiğini söyleyerek, eğer bir sonuca varılırsa o zaman konunun ilerleyeceğini, öte yandan şimdilik, konunun ne zaman ve nasıl ilerleyeceğini söyleyemeyeceğini ifade etti.

 

Kadis son olarak, konunun Rum Dışişleri Bakanlığı’yla yakın işbirliği içerisinde, Tarım Bakanlığı tarafından ele alınmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140