Hakan Atilla da tanık kürsüsüne çıkacak

Hakan Atilla da tanık kürsüsüne çıkacak
Haber İçi Üst 745×140

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tutuklanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın 13. oturumu sona erdi. Davanın en önemli gelişmesi, yarınki duruşmada Mehmet Hakan Atilla’nın tanık kürsüsüne çıkarak savunma yapacak olması oldu.

Bu Zarrab’ın savcılarla işbirliği yapma ve tanık kürsüsüne çıkma kararından sonra en önemli gelişme kolarak kabul edildi. ABD’de 27 Mart günü FBI tarafından tutuklandığında sorulara cevap vermeyen ve işbirliği yapmayacağını kaydeden Atilla, 3 haftadır devam eden jürili duruşmaların son günlerinde önce avukatlarının daha sonra da çapraz sorgulamada savcı yardımcılarının sorularını çevaplandıracak.

Razi Canikligil’in Hürriyet’te yer alan haberine göre, ABD’deki yüksek profilli davalarda pek az rastlanan bu tür gelişmelerde savunma ya davayı kazanamayacağına inandığı zaman son çare ya da sanığın kendi ısrarı sayesinde tanık olarak dinlenilmesini tercih olarak kullanıyor.

Öte yandan bugün görülen duruşmada “17 Aralık’ta kumpas” davası sanığı eski polis Hüseyin Korkmaz’ın çapraz sorgusuna devam edildi.

Korkmaz, New York Güney Savcılığı’nın davada kanıt olarak sunduğu belgeleri ABD’ye nasıl getirdiğine dair detayları aktardı. Savunma avukatları da Korkmaz’ın Gülen hareketi ile bağlantılarına yönelik sorular yöneltti. Korkmaz, “Gülen Cemaati ile ilişkisi olmadığını” savundu.

Korkmaz şimdiye dek verdiği ifadede 17 Aralık soruşturmasının “1 Numara’sının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu” söylemişti. Korkmaz ayrıca, “Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, 200 bin dolar tutarında ödeme yapıldığını” öne sürmüştü. Tutuklanıp serbest bırakılmasının ardından ABD’ye yerleştiğini ifade eden Korkmaz, “ABD’ye geldikten sonra savcılıktan üç defada 300’er dolar, FBI’dan ise 50 bin dolar para aldığını açıklamıştı.

Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle yaptığı toplantıda, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de yer aldığını söylemişti.

Mahkemede ABD’de eşi ve kızıyla birlikte yaşadığı apartman dairesinin kirasını da savcılığın ödediğini belirten Korkmaz, “17 Aralık operasyonunun koordinatörü olduğunu” savunmuştu.

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, Hüseyin Korkmaz’ın kamu tanığı olarak verdiği ifadeler nedeniyle “yargılamanın hükümsüz kılınması için” mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Korkmaz’ın tanıklığının Türkiye’den çalınan kısmi polis dosyasına dayandığını ve beyanlarının ön yargılı, yanlış ve aşırı olduğunu savundu. Yargılamanın hükümsüz kılınması yolundaki talebin önemine dikkat çeken Berman, başsavcılıktan yazılı olarak cevap istemişti. Berman savcılıktan, Korkmaz’ın tanıklığını dayandırdığı bilgilerin nereden ve hangi yolla geldiğini dah

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140