Güvenlik Konseyi’nden Lute’a destek

0
109

Fileleftheros gazetesi “Güvenlik Konseyi’nden Lute’a Destek” başlıklı haberinde, Güvenlik Konseyi’nin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a, Guterres’in Kıbrıs sorununa ilişkin iyi niyet misyonu çerçevesinde tam destek vereceği; aynı zamanda tüm tarafların müzakerelere yapıcı, mutlak ve esnek müdahil olmasına verdiği önemi vurgulayacağını yazdı.

Habere göre, BM Güvenlik Konseyi, buna paralel olarak, Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılması halinde, barış operasyonları konusunda güçlü stratejik yaklaşımın ileriye götürülmesi gerekliliğine ilişkin görüşünü de yineleyecek.

Güvenlik Konseyi’nin, taraflara ve müdahil taraflara, Lute ile istişarelere yapıcı şekilde dahil olmaları amacıyla siyasi irade göstermeye çağıracağını yazan gazete, yine aynı kaynaklara dayanarak Güvenlik Konseyi’nin, geçen Temmuz ayında olduğu gibi, BM Genel Sekreteri’nden, Lute’un çabalarının sonuçlarının içerisinde yer alacağı, muhtemelen Nisan ayında  “ara bir rapor” hazırlamasını da isteyeceğini belirtti.

Gazete, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin tüm temsilcilerinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından kapalı kapılar ardında bilgilendirilmesi çerçevesinde, barış operasyonları konusundaki Amerikan ısrarına rağmen, Barış Gücü’nün belirleyici rolüne vurgu yaptığını yazdı.

Habere göre, Güvenlik Konseyi üyeleri ayrıca iki toplumlu temasların ve genel olarak BM’nin barış çalışmasının gerçekleştirilmesinde Barış Gücü varlığının yardımcı unsuru teşkil ettiğinden de söz etti.

Gazete ayrıca BM Güvenlik Konseyi’nin, Genel Sekreter’in taraflara yönelik, Barış Gücü’nün desteğiyle, gerilimlerin azaltılması için kendi mekanizmalarını geliştirme olasılığını incelemeleri yönündeki teşvikini de benimsemesinin beklendiğini yazdı.