Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan ve ABD’den Ortak Tatbikat

0
118
Güney Kıbrıs

Bunun geniş çaplı ve çok uluslu bir tatbikattan ibaret olacağını yazan Simerini gazetesi, tatbikata Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan ve ABD’den hava kuvvetlerine paralel olarak, SAIPEM şirketine ait SCARABEO-4 isimli sondaj platformu ile EDT şirketine ait destek gemilerinin katılacağını kaydetti.

Gazete, tatbikatın, Larnaka’da bulunan Rum Arama-Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin (KSED) denetimi altında; İsrail (RC HAIFA), Yunanistan (JRCC Pire) ve ABD’nin (NAVEUR/PRC) Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezleriyle işbirliği içerisinde gerçekleştirileceğini de izah etti.

Gazete, tatbikat programında, sondaj platformlarında gerçekleşecek terör eylemlerinin önlenmesi, insanların toplu tahliye edilmesi, aynı zamanda deniz kirliliğiyle mücadele edilmesi senaryolarının bulunduğunu da ekledi.

RMMO’NUN “DİMİTRA 2015” TATBİKATI DÜN BAŞLADI

Öte yandan Fileleftheros gazetesinde yer alan haberde, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) “Dimitra 2015” kod adlı askeri tatbikatının dün başladığı haber verildi.

Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in, RMMO Komutanı, Korgeneral Georgios Basiakulis ile birlikte çeşitli bölgeleri gezerek değişik tatbikat senaryolarını izlediğini yazan gazete, tatbikatın, çok sayıda seferinin katılımıyla Güney Kıbrıs genelinde gerçekleştirilmekte olduğunu ekledi.

Politis gazetesi ise “Dimitra” kod adlı lojistik tatbikatının dün başladığını yazdı, bununla birlikte RMMO’nun faaliyetlerinin de sürmekte olduğunu kaydetti.

RMMO’nun, Kıbrıs müzakere süreci dolayısıyla programını değiştirmediği belirtilen haberde, “yetkili kaynakların”, müzakerelerin 40 yıldır gerçekleştirildiği ve savunmanın ihmal edilmesinin mümkün olmadığını söylediklerini iletti.

Bununla birlikte, gerçekleştirilen faaliyetlerin, müzakere sürecinde sorun yaratacak şekilde olmadığını kaydeden gazete, gerçekleştirilen faaliyetlerin özellikle organizasyon konuları ile asimetrik tehditlere ilişkin tatbikatlarla alakalı olduğunu belirtti.

Yabancı ülkelerle MEB içerisinde gerçekleştirilen tatbikatların da bu çerçeveye dahil edilmekte olduğunu kaydeden gazete, aynı kaynaklara dayanarak, bu tatbikatların süreceğini aynı zamanda RMMO’nun hava araçlarıyla desteklenmesinin de devam edeceğini ekledi.