“Gençlerimize barış içinde bir ülke sunmalıyız”

0
302

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle BRTK’da günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Bakan Cemal Özyiğit, 23 Nisan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümü olduğunu anımsatarak, “23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan bir varoluş mücadelesinin ve sonrasında bir ülkenin yeniden ayağa kalkmasının dönüm noktalarından biri olan günün yıldönümüdür” dedi.

Özyiğit konuşmasına şöyle devam etti:

“Büyük önder Atatürk’ün izinde başlayan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile kurumsallaşmanın ilk adımları atılan mücadele, neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala daha bizlere ilham kaynağı olmaktadır.

Aradan geçen 98 yıla rağmen Atatürk’ün ilkeleri ışığında geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyoruz. Onun ideallerinin bugün hala daha hepimizin yaşamında ve yüreklerimizde yer etmesi, bizler için mutluluk vesilesidir. Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu olan 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmesi ise onun temelini attığı yapının geleceğine ne kadar önem verdiğinin bir simgesidir.”

Çocuklara gelecekte müreffeh bir yaşam sunabilmenin yolunun ülkeyi doğru, planlı ve akılcı yönetmekten geçtiğini kaydeden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit, “Geçmiş yıllarda bu anlamda sosyal, siyasal ve ekonomik bazı hatalar yaptığımızı da kabul etmek durumundayız. Önemli olan bu hatalardan dersler çıkarıp, her bir adımı doğru planlayarak geleceğimizi inşa etmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha zor şartlardan bir ülkeye nasıl özgüven kazandırdığı bizlere kılavuz olmalıdır” dedi.

Çocukların ileride bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmeleri için temellerin bugünden atılması gerektiğini de belirten Eğitim Bakanı, “Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız. Bu anlamda hem toplumsal barışın, hem de toplumlararası barışın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerine yakışır bir yurt yaratmak için daha çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Bakan Özyiğit sözlerini şöyle tamamladı:

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hepimiz için çok büyük bir anlam ifade etmektedir, çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İstikbal sizlersiniz!”