GAÜ Drama ve Oyunculuk Bölümü Özel Yetenek Sınavı Başvuruları Sona Eriyor

0
255
GAÜ Drama ve Oyunculuk Bölümü Özel Yetenek Sınavı Başvuruları Sona Eriyor

Konuyla ilgili GAÜ Sahne Sanatları Yüksekokulu, Drama ve Oyunculuk Bölümünden yapılan açıklamada, GAÜ Drama ve Oyunculuk bölümünün bu yıl 3’sünü gerçekleştirdikleri Tiyatro günleri ile, her yıl Dünya Tiyatrolar gününde GAÜ’yü, adanın sanat çekim merkezi haline getirdiği bildirilirken, 1 hafta boyunca, alanında otorite sahibi sanatçılar ile Drama ve oyunculuk öğrencilerini bir araya getirerek workshoplar gerçekleştirdikleri ifade edildi.

21-22 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşecek olan özel yetenek sınavı ile ilgili yapılan açıklamada ise, özel yetenek sınavının 2 aşamada gerçekleşeceği ve son başvuru tarihinin 20 Haziran Pazartesi olduğu ifade edildi.

GAÜ Drama Oyunculuk Bölümü Özel Yetenek Sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiler ise şu şekildedir;
AŞAMA: Adaylar, bir komedi ve bir dram/tragedya olmak üzere iki tirad hazırlayacaktır. Adaydan ayrıca bir şiir okuması ve şarkı söylemesi istenebilir. Adaya karakterin analizi seçtiği eser, yazarı, yazarın yaşadığı dönem ve diğer eserleri ile ilgili sorular sorulabilir. Doğaçlama ve temrinler yaptırılabilir.
AŞAMA: Müzik kulağı, beden koordinasyonu ve ritim duygusuna sahip olup olmadığı kontrol edilir. Adaydan bir şiir okuması ve şarkı söylemesi istenebilir. Adaylara genel kültür ve mesleki formasyon düzeylerini saptamaya yönelik sorular sorulur. Adaylar ayrıca, gerek duyulduğu takdirde, sınavda kendilerine jüri tarafından sınav günü verilecek bir kısa parçayı oynarlar.

Öğrencilerin sınav saatinden en az 1 saat önce sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Adayların her bir aşama için sınava giriş sırası, başvuru numaralarına göre belirlenecek ve adaylara sınav öncesi bildirilecektir. İki aşamada da başarılı olup kayıt yaptırmaya hak kazanan aday öğrenciler 4 yıllık akademik eğitimlerini Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü’nde alacaklardır. Kontenjan 15 öğrenciyle sınırlıdır.

Öğrencilere %25, %50, %75, %100 burs imkanı verilmektedir.

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER:
• 2016 ÖSYM Sonuç Belgesi ve bir fotokopisi. (Adayın, programa başvuracağı yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı`na (YGS) girmiş ve YGS puanlarından en az birinin 150 ve üzeri olması gerekmektedir).
• Lise Diploması aslı ve fotokopisi.
• Başvuru formu (kayıtta okuldan da alınabilir).
• Dört adet vesikalık fotoğraf, (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır).
• Nüfus Cüzdanı`nın aslı ve bir fotokopisi.
• Başvuru ücreti: 50 tl

Ayrıca, 21-22 Haziran 2016, tarihlerinde, GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi, Girne Kampüsü, Sahne Sanatları Yüksekokulu Binası yapılacak sınavlar için son başvuru tarihinin 20 Haziran 2016 olduğu bildirildi.