Esad’dan SDG’ye: Ülkeniz için savaşmazsanız Osmanlı’nın kölesi olacaksınız

0
461

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD’nin Suriye’den askerlerini çekme kararını hatırlatarak, Suriye Demokratik Güçleri’ne seslendi ve “ABD çekildikten sonra size Türklerin saldırılarından korumayacak. Amerikalılar sizi kalbinde taşımıyor. Sizi ceplerine koyacaklar, böylece bir pazarlık kozu olacaksınız. Sizi kendi devletinizden başka kimse korumayacak” dedi.

Omurgasını Kürt silahlı gücü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’e karşı harekâtta ABD’nin desteğiyle kara operasyonlarını düzenliyordu.

ABD’li generallerin ‘Sahadaki en güvenilir ortağımız’ diyerek nitelediği Suriye Demokratik Güçleri içerisindeki YPG, Türkiye tarafından ‘terör örgütü’ olarak kabul ediliyor ve Ankara yönetimi sınır güvenliğini sağlamak adına Suriye’nin kuzeyine kara harekâtı başlatmaya hazırlandığını vurguluyor.

Pazar günü televizyonlarda canlı yayınlanan bir konuşma yapan Suriye Devlet Başkanı Esad, Suriye Denmokratik Güçleri’ne seslenirken, “Eğer ülkenizi koruyup direnmek üzere kendinizi hazırlamazsanız, Osmanlı’nın kölesi olmaktan başka bir şey elde edemeyeceksiniz” dedi.

Esad konuşmasında “Suriye’nin her bir karış toprağı özgürleştirilecek” dedi.