Erdoğan’a kılıç hediye eden Venezuela lideri: Ertuğrul dizisini çok seviyoruz

0
249

G-20 Liderler Zirvesi için Arjantin’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika ülkelerini ziyaret ediyor. Paraguay’dan sonra Erdoğan’ın durağı Venezuela olurken Devlet Başkanı Nicolas Maduro Türk lideri oldukça sıcak karşıladı. Maduro başkent Caracas‘taki Miraflores Sarayı’ndaki resmi törende Türk bayraklarıyla törene katılan çocukların elinden rüzgar nedeniyle yere düşen bayrağı yerden kaldırdı.

Karşılamada Tören kıtasındaki askerler İstiklal Marşını hep bir ağızdan söyledi. İki liderin görüşmesinin ardından Maduro tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “El Libertador” nişanı ve Simon Bolivar’ın kılıcının replikası takdim edildi.

Görüşmelerin ardından gerçekleşen basın toplantısında Erdoğan bu ülkede faaliyet gösteren Gülen hareketine bağlı iki Türk okulunun kapatılarak Maarif Vakfı’na devredildiğini açıkladı.

Venezuela ile Türk halkının yakınlığına vurgu yapan Maduro ise, “Türk halkına büyük hayranlık duyuyor ve Venezuela’da gösterilen harika dizi Ertuğrul’u çok seviyoruz. Bu şekilde Türk halkına gönlümüzü açıyor ve bu resmi ziyaretten ötürü teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan temaslar çerçevesinde iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesini öngören 10 anlaşma imzalandı.