Erdoğan BBC’ye konuştu: Seçimi kim kazanırsa saygı duyarız

Erdoğan BBC’ye konuştu: Seçimi kim kazanırsa saygı duyarız
Haber İçi Üst 745×140

İngiltere ziyareti öncesi BBC’nin Hard Talk programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran’da düzenlenecek erken seçimlerle ilgili “Kim kazanırsa saygı duyarız” dedi.

BBC’den Zeinab Badawi’nin soruları yanıtlayan Erdoğan, amacın “Türkiye’yi dünya ekonomisi içinde ilk 10’a sokmak” olduğunu belirtip “Suriye’deki ve Türkiye’deki Kürtlerle aramız hiç olmadığı kadar iyi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBC’ye Londra ziyaretinin sebebini şu şekilde açıkladı:

“Söz verdim. Seçim kampanyası olduğu halde iptal etme yoluna gitmedim. Çünkü gerek Kraliçe’yle gerek May’le (İngiltere Başbakanı Theresa May) gerek Johnson’la (İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson) hepsiyle görüşmeleri yapacağız. Başka görüşmelerimiz de olacak. Bunun yanı sıra İngiltere ve Türkiye arasında ikili ticari ilişkileri gözden geçireceğiz. Şu anda 17 milyar dolar civarında olan aramızdaki ticaret hacmini daha da artırmanın gayreti içinde olacağız.

“Bizim şu anda savunma sanayisinde İngiltere ve Türkiye arasında ilişkilerimiz var, bunları geliştirmenin gayreti içinde olacağız. Brexit’ten sonra Türkiye ve İngiltere arasındaki ticari ilişkileri geliştirme noktasında büyük fırsatlar var diye düşünüyoruz.”

Erdoğan, Brexit’ten sonra iki ülkenin de birbiri için daha değerli olacağına vurgu yaptı.

“Kim kazanırsa ona saygı duyarız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçimlerle ilgili soruları da cevapladı.

24 Haziran’daki seçimlerle ilgili olarak Badawi’nin “Türkiye’deki muhalifleriniz erken seçimleri düzenleme sebebinizin gücünüzü sağlamlaştırmak için olduğunu söylüyor. AKP’de uzun bir zaman boyunca sizinle beraber olan Abdüllatif Şener gibi isimler, ‘Sizin Türkiye’yi otoriterliğe doğru sürüklediğinizi ve Türkiye’nin artık demokratik bir rejim olmadığını’ söylüyor. Sizce haklılar mı?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Hanımefendi bakın bana öyle bir referans gösterin ki o referansı adam yerine koyalım. Bu referansın siyasette kıymeti harbiyesi yok. Siz bunu nasıl referans olarak alıyorsunuz? Bu bizim partimizden ayrıldıktan sonra parti kurdu, sıfırlandı. Başkalarına yanaştı, sıfırlandı. Şimdi de ne yapsın, yatıyor kalkıyor şu anda Türkiye’nin 11,5 yıl başbakanlığını yapmış Erdoğan’a ileri geri konuşmak suretiyle oradan rant elde etmeye çalışıyor.

“Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde her şey işler, ben 17 ay öne çekmek suretiyle ana muhalefetin bize meydan okumasına karşın ‘Haydi buyrun’ dedik, onları meydana çağırdık. Yaptığımız budur. Türkiye bu hukuk devlet içerisinde de yine aynı şekilde erken seçime gitme noktasında anayasa değişikliğini muhalefet ile beraber yaptık ve hep birlikte bu demokratik kararı aldık ve şimdi de 24 Haziran’da seçime gidiyoruz.”

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140