Eminağa: İlçe Yönetimi Sümer Aygın’ın Uygun Aday Olmadığı Kararı Üretmişti

0
104
Eminağa: İlçe Yönetimi Sümer Aygın'ın Uygun Aday Olmadığı Kararı Üretmişti

 

CTP'de istifa etmesi istenen Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa Kıbrıs Gazetesi'ne konuştu. Erkan Eminağa, bir grup tarafından hazırlanan ve istifa etmelerinin talep edildiği iddia edilen mektubun henüz ellerine geçmediğini söyledi.

Erkan Eminağa, ilçe yönetim kuruluyla (İYK) birlikte yapacakları seçim değerlendirmesinin ardından karar üreteceklerini belirtti. Sümer Aygın’ın belediyede ve partide yaptığı icraatlardan ötürü yıprandığını aktaran Eminağa, kazanma ihtimalinin az olmasından dolayı Girne Belediye Başkanlığı adaylığı için Sümer Aygın’ın uygun olmadığı konusunda ilçe yönetim kurulunun daha önce karar ürettiğini hatırlattı.

Eminağa, CTP merkez yönetim kurulunun (MYK) yaptığı değerlendirmenin ardından parti meclisinin Sümer Aygın’ı aday gösterdiğini anlattı. Parti disiplini gereği Girne’ye seçim koordinasyon bürosu açtıklarını anlatarak, başına Salih Usar ve Girne milletvekili Salih İzbul’u getirdiklerini söyledi.

 

“Tüm bölgelere eşit davrandık”

Eminağa, Girne seçim bürosunun, kadrolarının yeterli olduğu gerekçesiyle kendilerine ihtiyaçları olmadığını bildirdiğini ifade ederek, seçim bürosundan gelecek raporları beklediklerini anlattı. Eminağa, seçim bürosundan kaynaklanan bir sıkıntı varsa, bunun sorumlusunun seçim bürosundaki görevlilerin olduğunu aktardı.

Eminağa, Girne Belediyesi’ni gösterilen adaydan dolayı kaybettiklerini iddia ederek, şunları söyledi:

“Girne ilçesi olarak, Sümer Aygın hakkında hazırlanan raporları MYK’ya sunduk. Parti yetkili organları, adaylık konusunu tartıştı ve günün sonunda mevcut adayın devamlılığı konusunda karar üretti. Girne’de 6 bölgede seçimlere katıldık ve tüm bölgelere eşit davrandık. Yapılan uyarılara rağmen Aygın’da ısrar edilmesi bu sonucu hazırladı. Girne Belediyesi’nin kaybedilmesini İYK’ya mal etmek, 6 bölgede de çalışan ve 2 yerde başarı elde eden İYK’ya haksızlık olur.”

Girne Belediyesi’ni DP’lilerin Sümer Aygın’ı desteklememesi üzerine kaybettikleri sorusuna karşılık Eminağa, “Biz CTP olarak kendi gücümüze güvenerek seçimlere girdik. DP’nin, bağımsız adaya ya da UBP’ye destek vermesi bizi ilgilendirmez” dedi.