Dünyanın ilk Mars serası

0
117
Dünyanın ilk Mars serası

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi serasında Mars toprağına ve ekolojik değerlerine sahip 14 farklı bitki, Mars’ta hayat araştırmalarına bir yenisini ekliyor.

Sağlıkla yeşeren bitkilerin ay yüzeyine de tutunabileceklerini açıklayan araştırma ekibi, serada kullanılan Mars toprağının NASA tarafından oluşturulduğunun altını çiziyor.

Ekolojist Wieger Wamelink konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bitkilerin Mars toprağında dünya toprağından çok daha hızlı ve sağlıklı filizlenmesi bizi çok şaşırttı. Dünya toprağı nehir kenarından getirtildiği için oldukça temiz ve mineral bakımından yetersizdi. Ancak yine de Mars toprağının bu kadar sağlıklı bitkiler vereceğini düşünmemiştim.”

Hollanda merkezli Mars One şirketinin, 10 yıl içinde kızıl gezegende insan kolonisi kurmak için tüm dünyaya çağrı yapmasıyla araştırmalara başlayan Wieger Wamelink Mars’ta domates salatası yapmanın imkansız olduğunu bildirdi:

“Mars toprağında domates yetişiyor ancak içinde yenilemeyecek kadar yüksek yoğunluklu maden ihtiva ediyor. “

Eylül ayında ‘Mars One’ projesi kapsamında kızıl gezegene dönüşü olmayan yolculuk için 200.000 kişinin başvurduğu bildirildi. Ancak Mars’a yerleşecek koloninin ne ile besleneceği hala belli değil.

 

euronews