Dikkat: Zehirlenmeyin!

Dikkat: Zehirlenmeyin!
Haber İçi Üst 745×140

Tarım Dairesi, laboratuardaki arıza nedeniyle dün yurtdışından gelen sebze ve meyveye kimyasal analizleri yapamadı. Ülkeye dün gelen ürünler analizleri yapılmadan piyasaya sürüldü.

40 TONLUK ÜRÜN ANALİZSİZ

Havadis Gazetesi’nden Bertuğ Topal’ın haberine göre, Devlet Laboratuarı’nda yurtdışından gelen sebze ve meyvelerin analizinin yapıldığı makine dün bozuldu. Hal böyle olunca yurtdışından gelen yaklaşık 40 tonluk sebze meyve piyasaya analiz yapılmadan girdi. Vatandaşın sağlığı hiçe sayıldı.

“İLK DEFA DEĞİL”

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, dün analizlerin yapılamadığını doğruladı. Ünsal “Biz bugünkü ithalatlardan numune almadık. Bu ilk defa olan bir şey değil. Zaman zaman oluyor. Çok tehlikeli bir durum olduğunu sanmıyorum. Hafta içi olsaydı ürünleri bir gün bekletirdik ama önümüz hafta sonu bu nedenle ürünler analiz yapılmadan piyasaya sürüldü” dedi

ÜRÜNLERİN ÇOĞU TÜRKİYE’DEN

Dün ülkeye gelen ve kimyasal analizi yapılmadan ülkeye giren sebze ve meyvenin birçoğunun ithal yerinin Türkiye olduğu ayrıca Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden de ürünlerin bulunduğu öğrenildi. Analiz yapılmayan sebze ve meyvelerin arasında elma, armut, yeşillik, lahana ve fasulye de var.

Kaynak: Havadis

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140