Devletin yapması gerekeni LTB yaptı

Devletin yapması gerekeni LTB yaptı
Haber İçi Üst 745×140

KKTC’de ne yazık ki şiddetten kaçan kadının sığınabileceği, sadece bir tane kadın sığınma evi bulunuyor ve bu sığınma evi de devlet tarafından değil, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yapıldı

Kasım 2016’dan beri hizmette olan kadın sığınma evinde 8 kadın ve 10 çocuk buluyor. Ayrıca her ne kadar bu sığınma evi LTB tarafından yapılmış olsa da, sadece Lefkoşa ile sınırlı kalmayarak ülkenin dört bir yanından başvurabilecek kadınları kabul ediyor.

Belediye bünyesinde bulunan kadın sığınma evi hakkında KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Lefkoşa Türk Belediyesi başkanı Mehmet Harmancı, sığınma evi konusunda devletten destek görmediklerini söyledi ve bu nedenle de zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

Harmancı, sığınma evinin belediyeye bağlı olmasına rağmen ülkenin dört bir yanından kadınları kabul ettiğini ve şu anda kapasitesinin dolu olduğunu söyledi.

“Hukuki ve psikolojik destek de veriliyor”

Mehmet Harmancı, sığınma evinde bulunan kadınlara iş olanağı sağlandığını ve hukuksal ve psikolojik destek de verildiğini anlattı. Çocukların eğitimleriyle ilgili aranjmanların ve ayarlamaların da yapıldığından söz eden Harmancı, şöyle konuştu:

“Aynı zamanda kreşte kalanlara ücretsiz kreş imkânı sağlamaktayız. Bunların taşımacılığını da yapmaktayız. Yakın Doğu Hastanesi ile yaptığımız işbirliğiyle kadınlarımız burada ücretsiz bakınıyor.

 “Devletten destek görmüyoruz”

Devletten destek görmüyoruz. Sözlü olarak talep ettik. Daha önceleri ayda bir kez bir ödeme yapılıyordu, kapattıktan sonra biz bunu talep ettik ama alamadık.

Bana göre ülke standartlarının üzerinde bir kadın sığınma evi. Polis, zabıtamız sürekli devriye yapıyor. Kadınların özgürlüğüne hiç bir şekilde müdahale etmiyoruz. Ancak belli bir anlayışla gidilmesi talebimiz var.   Bu alanda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği birimimiz var. Bu birim, tamamen kadın sığınma evi odaklı da çalışmaktadır”.

Kaynak: Kıbrıs

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140