Derinya ve Aplıç İçin Son Adım

0
50
Derinya ve Aplıç İçin Son Adım

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Derinya ve Aplıç kapılarının açılması talebinin 15-16 yıldır gündemde olduğunu hatırlattı ve kendisi göreve geldikten kısa bir süre sonra Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile her iki kapının açılması için karar aldıklarını, süreci başlattıklarını hatırlattı.

Proje ihalesi tamamlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yol projesi tamamlandı. Bana verilen bilgiye göre önümüzdeki Cuma gün BM tarafından yapım ihalesine çıkılıyor” dedi.

BM’nin her iki kapının açılması için gerekli altyapı çalışmalarıyla ilgili ihale süresinin 5-6 ay olarak tahmin edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “15-16 yıldır sabreden Lefkeliler bu yeni cumhurbaşkanına sadece 5-6 ay sabrederlerse, bu yolların açılışını gelip birlikte kutlayacağız. Çünkü bu sizin yıllardır arzunuzdu. Ben de size söz verdim, bu sözümü aşama aşama yerine getiriyorum. Kararı aldık, projeyi bitirdik, şimdi önümüzdeki hafta Cuma günü yapım ihalesi yapılıyor” şeklinde konuştu.

Lefke’de yaptığı konuşmada, “15-16 yıldır bu talepler yanıtsız kaldı. 30 Nisan’da görevi devraldım, 28 Mayıs’ta sayın Anastasiadis ile birlikte Derinya ve Aplıç kapılarının açılması kararını aldık. 15-16 yıldır alınmayan bu karar, görevdeki ilk ayım bile dolmadan, alındı” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Derinya Aplıç’a göre daha sıkıntılı bir kapıydı. Maraş’ın kapalı bölgenin dibinden geçen bir yol. Bu kararın yaşama geçmesi biraz daha fazla zaman aldı. İlgili makamlarla bu konu konuşulup ayrıntılar ele alındı. Aplıç başka bir nedenden dolayı zaman aldı. O yolda mayınlar vardı, mayın temizliği yapıldı. BM teknik heyetleri mayın taraması yapıp buldukları mayınları temizlediler. Ardından yol yapımı proje ihalesine çıkıldı. Cum günü ise yapım ihalesine çıkılması bekleniyor. Dün aldığım yeni bilgi budur. En büyük engel olan mayınları aştık, umarım karşımıza beklenmedik başka sorun çıkmaz. Çünkü bu size verdiğim sözdür ve bu sözün yerine gelmemesi için hiçbir neden kalmamıştır”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here