“Derinya konusunda Akıncı Spehar ile görüşecek”

0
74

 

Rum basını, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Derinya kapısının açılması konusunda Salı günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la görüşeceğini iddia etti.

 

Politis ve diğer gazeteler, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Derinya kapısının açılması konusunda Salı günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la bir görüşme gerçekleştireceğini iddia etti.

Gazete, Akıncı’nın Spehar’la görüşmesinde Derinya kapısının açılması konusunu ele alacağını belirtirken, Kıbrıs Türk basınında çıkan ve Akıncı’nın Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve KTBK komutanıyla görüştüğü iddialarına yer verdi.

Akıncı’nın Spehar’la görüşeceği haberinin, BM Barış Gücü Sözcüsü Alim Sıddık tarafından gazeteye doğrulandığı ve görüşmenin saat 11.00’de gerçekleşeceği iddia edilen haberde, Derinya’daki tek engelin Türk askeri kulübesinin bölgeden uzaklaştırılmasına ilişkin anlaşma konusunda taraflar arasındaki mevcut görüş ayrılıkları olduğunu öne sürüldü.

Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafıyla temaslarda bulunmasına ilişkin açıklamasına da yer verildi. Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Alithia: “Akıncı Ankara’dan Rahatsız ”

Haravgi: “Akıncı Gayrı Resmi Müzakerelere Katılım İstiyor”