CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN ÖZERSAY YARIŞ DIŞI

0
835

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi, Eylül 2019 anketine göre, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ilk sırada yer alırken, kısa süre öncesine kadar seçimin iddialı isimleri arasında yer alan Kudret Özersay, 5. sıraya geriledi.

Akıncı Açık Ara Önde, Erhürman İkinci Sırada

Kıbrıs Gazetesi’nde bugün yayınlanan ve her 3 ayda bir yenilenen anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Akıncı 9 aydır, son 3 ankettir oyunu düşürse de ilk sıradaki yerini koruyor. Akıncı’nın %33 olan oy oranı %31.8’e gerilerken, ikinci sırada yer alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın oyu da %16’dan %17’ye yükseldi.

 

Kararsızlar Arttı

Son ankete göre en önemli yükseliş ise kararsız oylarda. Önceki ankette %20 olan kararsız seçmen oranı bu ankette %28.6’ya yükseldi.

Ankette UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak listeye giren Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da önceki ankette Kudret Özersay’ın yerini alarak %8.2 ile 3. sıraya yerleşiyor.

 

Özersay 5. Sıraya Geriledi

Anketteki en dikkat çekici düşüş ise Özersay’ın. HP Genel Başkanı Özersay, önceki ankette %11.4 olan oy oranı %4.8’e düşerek, bu ankette 5. sırada işaret ediliyor.

Kısa süre önce parti başkanlığından ayrılarak DP Lefkoşa Milletvekili olarak görevine devam eden Serdar Denktaş’ın da oy oranı son ankette %1 oranında yükseliş gösteriyor ve %7.8 ile Kudret Özersay’ı da geride bırakarak 4. sıraya yerleşiyor.

Anket sonuçlarına göre YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da %1.8 ile 6. sırada.

 

Sağ Oyların Nereye Gideceği Belli Değil

CMIRS Direktörü Mine Yücel, Kıbrıs Gazetesi’nde yayınlanan açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça kimlerin aday olacağı konusunun daha çok merak uyandırmaya başladığını ancak sağ oyların henüz nereye gideceğinin netleşmediğini söyledi.

Son ankette UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın isminin yer almamasını da açıklayan Yücel, Tatar’ın anket yapıldığı dönemde aday olmayacağını açıklaması üzerine adının listeye alınmadığını ancak önceki ankette olası adaylığı ile %10.1 oranında bir oyla işaret edildiğini dile getirdi.