Bugün Siyasete Mizah!

0
132

Dünya, Ortadoğu, Türkiye ve dolayısıyla ülkemiz Kıbrıs da çok gergin zamanlar yaşıyor ve yaşayacak belli ki…

Savaş, kan, terör, sömürü, ekonomik çöküş, bağnaz köktendincilik, milliyetçilik, militarizm, faşizm… Dünyada herkesin temel ihtiyaçlarını karşılayıp mutlu edecek, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını giderecek, karnını doyuracak ve sağlıklı su temin edecek bilgi ve teknolojiye sahibiz. Buna karşın küresel vicdana sahip değiliz. Küresel kapitalizm hepimizi açgözlü, arsız varlıklara dönüştürmüş ve esir almıştır. Artık insanlığımızı kaybetmek üzereyiz. İnsanlığımızı henüz tamamen kaybetmediysek, bu adaletsizliklere isyan eden ve “başka bir dünya mümkündür” diyenlerin yüzü suyu hürmetinedir.

Bizler de elimizden geldiği ve dilimizin döndüğü oranda topluma düşünsel, siyasal mesleki – pratik alanlarda katkı yapmaya çalışan insanlarız. Ümidimiz bizim hassasiyetlerimizin de değer göreceği bir sosyo-politik ortamın oluşmasıdır. O güne kadar yazmaya, konuşmaya ve eyleme devam edeceğiz elbette ama bugün, bu günlerin anlam ve önemine binaen biraz da mizah diyorum. Aşağıda, Nisan, 2015’te yayımladığım “Müşterisi Olmayan Dükkân Ya Da Yöneten Sol” isimli kitabımda yer verdiğim bir fıkrayı sizlerle paylaşmak istedim bugün; içimden öyle geldi vesselâm:

Çaput Sallayan Yaşlı Adam Ve Kıssadan Hisse Çıkarmak

“Bir kitapta  okuduğum bu fıkra, bana “gönül, tesellisini bulmazsa çatlar” atasözümüzü hatırlatmaktadır:

Yaşlı bir Yahudi, genç bir kızla evlenir. Birbirlerini çok sevmektedirler. Ancak adam ne denerse denesin, eşini bir türlü orgazma ulaştıramaz. Yahudi kadınlarının cinsel haz almaya hakları olduğundan, çift, Hahama danışmaya karar verir. Haham dinler, sakalını sıvazlar ve şu öneride bulunur: “Şöyle güçlü kuvvetli bir delikanlı bulun. Siz ikiniz sevişirken bu delikanlı bir havlu alıp sağa sola sallasın. Bu, hanımın fantezi kurmasına yardım edecek ve orgazmı sağlayacaktır.” Eve giderler ve Hahamın tavsiyesini uygularlar. Yağız bir delikanlıya para verirler ve sevişirlerken havluyu sallamasını sağlarlar. Ancak yöntem işe yaramaz; kadın hâlâ tatmin olamamaktadır. Şaşıran çift bir kez daha Hahama başvurur. “Peki,” der Haham adama, “o zaman tersini deneyelim. Delikanlı hanımınla sevişsin, sen üzerlerine havlu salla.” Çift bir kez daha Hahamın önerisine uyar; delikanlı hanımıyla yatağa girerken yaşlı adam havluyu sallamaya koyulur. Delikanlı pek cevvaldir ve çok geçmeden kadın bağıra çağıra orgazma ulaşır. Yaşlı koca gülümser, delikanlıya bakar ve “Akılsız!” der, “havlu işte böyle sallanır!” 

Biz, son söz yerine bu fıkrayı aktardık, kıssadan hisse çıkarmak sizlere kaldı!”

1- Thomas Cathcart & Daniel Klein, Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Gider, Felsefeyi Mizah Yoluyla Anlamak, 7. Baskı, Eylül 2010, Aylak Kitap Yayınevi, İstanbul. s. 39.
 

2- Bu kitaba katkı koyan dostlarımdan bazıları bu fıkrayı, erkek egemen anlayışından, bazıları da Yahudi karşıtlığını çağrıştırabileceğinden ötürü eleştirmişlerdir. Ama fıkranın orijinalini değiştirmeyi etik bulmadığımdan ve okuyucunun benim eleştirilen konular hakkındaki net tutumumdan kuşku duymayacağını düşündüğümden değişiklik yapmadım. Fıkranın ana fikri üzerinde durulmasını okuyucularıma tavsiye etmekle yetineceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here