BM Sabırlı, Süreç Yavaş ve Çok Zor…

0
384

Aysu BASRİ AKTER- Crans Montana

BM Genel Sekreteri  Antonio Guterres’in beklenen basın toplantısı yapıldı.

 

Genel Sekreter’in Crans Montana’da bir gün sürecek çalışmasında Kıbrıs sorununda olumlu ya da olumsuz bir sonuç yaratılmasında ciddi bir rol oynaması beklentisi vardı.

 

 

Çok Zor…Çok Yavaş İlerliyor….

 

Bu tabii ki öncelikle Kıbrıs Liderliklerinin elinde. Ardından Türkiye ve Yunanistan tarafının.

 

Genel Sekreter basın toplantısında sürecin çok zor olduğuna işaret etti.

 

Çok yavaş ilerlediğini söyledi…

 

Güvenlik ve Garantiler konusunun hayati önemde olduğunu, bu konu dışındaki diğer başlıklarda çalışma yemeğinde önemli ilerlemeler sağlandığına vurgu yaptı.

 

 

Sabırlıyız…

 

Konuşması içinde soruları yanıtlarken, BM’nin bir ultimatom verme niyetinde olmadığına işaret ederken, sabırlı olduklarına vurgu yaptı ve bugüne kadar Danışman Eide’nin söylediklerinin aksine “son nokta” vurgusundan kaçındı.

 

Bu aşamada, BM Güvenlik Konseyi’ne rapor sunma noktasında olmadığını da belirtti, Genel Sekreter.

 

Dünkü toplantıda Rum tarafının güvenlik ve garantiler dışındaki diğer başlıkların çalışılması için teknik komiteler kurulmasıyla ilgili bir öneri getirdiği ve bu önerinin Türk tarafınca tepkiyle karşılandığı burada yapılması gerekenin, siyasi kararlılık ortaya konması olduğunun vurgulandığı ifade edilmişti.

 

Bugün içerden gelen haberlere göre, çözümün uygulanması ve izlenmesiyle ilgili bir çalışma grubu oluşturulduğu ve burada Kıbrıs Türk tarafını baş müzakereci Özdil Nami’nin temsil edeceği açıklandı.

 

Türkiye bu süreçte herşey yolunda giderse, adadaki askeri varlığını minimum seviyeye çekebileceği noktasında duruyor. Ancak bu sürecin nasıl izleneceği ve Türkiye’nin sürecin sonunda asker çekip çekmeyeceğinin nasıl garanti edileceği ile ilgili çekinceleri var, Kıbrıs Rum tarafının.

 

Ancak tarafların tek ayrılıkları güvenlik ve garantiler konusunda değil. Bu konu dışındaki diğer başlıklarda da hala yakınlaşmalara ihtiyaç var.

 

Bugün Genel Sekreter’in basın toplantısında vurguladığı belki de en açık olumlu nokta bu konularda çalışma yemeğinde önemli ilerlemeler sağlandığı yönündeydi.

 

 

Çavuşoğlu: “Bu Son Konferanstır”

 

BM Genel Sekreteri Guterres bugün mekik diplomasisini sürdürdü.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesi sonrasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Türk Delegasyonunun ve Kıbrıs Türk Tarafının yapıcı ve samimi tavrını sürdürdüğünü, ancak bu konferansın don konferans olduğunun altını çizdi.

 

Bir anlaşmaya varılabilmesi için bütün konularda uzlaşılması gerekliliğine işaret etti.

 

 

Çabalar Sürüyor…

 

Altını çizmekte fayda var;

 

Burada bütün taraflar yoğun bir tempo içinde çalışmaya devam ediyor. Süreç kopmadı, aksine herşeye rağmen küçük adımlarla da olsa ilerlemeye devam ediyor.

 

İç siyasi kaygılar terkedilir, ki bu en fazla Kıbrıs Rum tarafında göze çarpıyor ve cesaretle adım atılırsa, uluslararası aktörler, bu adımların ilerlemesi için irade koyabilir.