Bazı bölgelere VDSL hizmeti verilmeye başlandı

0
151

Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, ADSL teknolojisinin gelişmiş versiyonu olarak ifade edilen VDSL hizmetinin Lefkoşa, Gönyeli, Haspolat ve Girne’de bazı bölgelerde verilmeye başlandığını açıkladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Elagöz’ün yazılı açıklamasına göre, ADSL’den çok daha yüksek hızlara ulaşılabilen VDSL teknolojisinden yararlanmak için santralden uzaklığın 1 kilometreyi geçmemesi gerek.

Açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” olan VDSL teknolojisinde dosya indirme hızı maksimum 100Mbit/s yükleme hızı da 50 Mbit/s seviyelerine kadar çıkabiliyor. ADSL hizmetinde olduğu gibi hem telefon hem de internet aynı anda kullanılabilecek.

Belirtilen adreslerde kalanların, VDSL hizmetinden faydalanmak için seçeceği bir internet servis sağlayıcısına gidip gerekli başvuru formlarını doldurması gerekiyor. İnternet servis sağlayıcısı ilgili başvuru KKTC Telekomünikasyon Dairesi’ne iletmesi ile beraber talep edilen hızın sağlanıp sağlanamayacağının kontrolünün yapılmasıyla uygun bulunan talepler kısa sürede işleme konacak.