Ban Ki Moon Çözüm Çabalarına Müdahil Olmak İstiyor

0
388
Ban Ki Moon Çözüm Çabalarına Müdahil Olmak İstiyor

Alithia ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Rum Haber Ajansı KİPE muhabirine Kıbrıs sorununa ilişkin verdiği mülakatta, Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına kişisel olarak müdahil olmayı istediğini söylediğini yazdılar.

Gazete, BM’nin 2016 yılının sonuna kadarki sürede Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıp inanmadığının sorulması üzerine Ban’ın “devam eden müzakere sürecinin iyi niyet ve güven ortamı içerisinde iyi ilerleme kaydetmeyi sürdürmesinden cesaret aldığını” söylediğini yazdı.

Habere göre Ban “Kıbrıs Rum lider Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs Türk lider Mustafa Akıncı’nın kendi toplumları için en önemli unsurları halletmek adına, diğer toplumun haklarına da saygı duyarak son bir yıldır süren yoğunlaştırılmış müzakerelerde yoğun çaba sarf ettiklerini” belirterek “BM’nin kendine ait bir takviminin olmadığını” vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözümünün gerçekten siyasi ve ekonomik faydaları olacağını ve bunun yansımalarının adanın çok ötesini de etkileyeceğini ifade eden Ban, Kıbrıs sorununun çözümünün kolay olmadığını ancak mevcut müzakerelerin kalıcı bir çözüm için en iyi fırsat olduğunu belirtti.

Ban, BM’nin ve kendisinin, liderlerin çabalarını desteklemeyi, “Kıbrıs’ın geleceğinin Kıbrıslılar tarafından tüm Kıbrıslılar için belirleneceği ilkesini de koruyarak” taahhüt ettiklerinin altını çizdi.

Tüm garantör ülkelerin çözüm müzakerelerini desteklemede önemli rolleri bulunduğunu ve Türkiye de dahil hepsinin en üst düzeyde verdikleri destekten cesaret aldığını ifade eden Ban, BM Güvenlik Konseyi’nin de çözüme yönelik desteğini çeşitli açıklamalarla ortaya koyduğunu vurguladı.

Ban, müzakere sürecinin liderler tarafından, Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yardımıyla,  yönlendirildiğini, liderler çağırdığında yardımcı olma taahhütlerinin de bulunduğunu belirterek “uygun an geldiğinde iki liderle de muhatap olmak için sabırsızlanıyorum” şeklinde konuştu.

Ban ayrıca, güvenlik ve garantiler konularının çözümün kritik bir bölümü olduğunu ve müzakerelerin sonucunun, iki toplumun kendi güvenliklerini karşı tarafın aleyinde olacak şekilde aramasına imkan tanımayacak bir federasyon olmasının önemini de vurguladı.

Tarafların bütünlüklü çözüme varmasının ardından BM’nin güvenlik konusunda her iki tarafa da yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade eden Genel Sekreter, her iki tarafın da çözüm sonrasında BM’nin adada rol üstlenmesini istediklerini açıkladıklarını, bunun ayrıntılarının uygun zaman geldiği, yani taraflar bütünlüklü çözüme yaklaştıklarında ele alınacağını sözlerine ekledi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “2016’yı Liderler Ortaya Koydu – Ban: BM’nin Takvimleri Yok”.

Haravgi: “Geleceklerini Kıbrıslılar Belirlesin”.
Fileleftheros: “Genel Sekreterden Kişisel Müdahillik – Ban Ki Moon Görevden Ayrılmasına Altı Ay Kala Kıbrıs’a Yardımcı Olmak İstiyor – Temaslar İçin Bugün Atina’ya”.