Akpınar: Tüm KKTC Üniversiteleri GAÜ Sayesinde Tanınma Aldı

0
96
Akpınar: Tüm KKTC Üniversiteleri GAÜ Sayesinde Tanınma Aldı

Akpınar açıklamasında, GAÜ’nün KKTC’nin Yüksek Öğretim hafıza birikimine sahip olduğunun apaçık ortada olduğunu bildirerek şunları vurguladı;

“32 yıldan bu güne kadar KKTC yüksek öğretimini nereden nereye getirdik. İlk olarak TC Talim Terbiye ile başlayarak ardından, KKTC Bakanlar Kurulu ile yola çıktık. YÖK’ün kuruluşuna tanıklık ettik. Merhum YÖK Başkanı İhsan Doğramacı ve Kemal Karhan Hoca ile birlikte çalıştık. Ardından, Merhum Cumhurbaşkanlarımız Süleyman Demirel ve Rauf Raif Denktaş’ın KKTC’de Üniversitelerin tanınması sürecinde desteklerini aldık. Abdullah Tenekeci Paşa’nın Adaya gelmesi ile, YÖK’ün ilk denklik ziyareti  dönemin YÖK Başkanı Mehmet Sağlam ile birlikte ilk denklik, kabul ve YÖK Kitapcığına girişimizi sağladık. Tüm KKTC Üniversiteleri GAÜ ile ve sayesinde tanınma aldı.”

Akpınar: “Yasal Olmayan Zeminde Gelişen ve Manipüle Edilen Sürece, Başta KKTC Hükümeti’nin ve YÖK’ün Müdahale Etmesi Gerektiğini Düşünüyorum”

“Ülkemizin tam anlamıyla Yüksek Öğretim hafıza birikimine sahip olduğumuz apaçık ortada iken, artık bu yasal olmayan zeminde gelişen ve manipüle edilen sürece, başta KKTC Hükümeti’nin ve YÖK’ün müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum. YÖDAK’tan birşey bekliyemeyiz. Çünkü YÖDAK Başkanı apaçık taraftır ve sözde üniversitenin tarafında yer almaktadır. Gereği için tüm taraflara çağrı yapıyorum. Allah yolunda; Hak yolunda olanlar, hakkın nasıl gasp edildiğini görerek vijdanlarına hesap veremezler; sessiz kalamazlar. Yoksa onlar da hak yiyici olurlar. İnanç ve inancımızla yoldaysak, inanç sahibi olanlar kendi duygu ve düşüncelerinin manipüle edilmesine izin vermesinler ve nefisleriyle taraf olmasınlar. Mahkeme kararları ortada.” dedi.