Akpınar, Kıbrıs Kültür ve Eğitim Derneği’nin Başkanlığına Seçildi

0
106
Akpınar

GAÜ İstanbul yerleşkesinde gerçekleşen genel kurul toplantısında gerçekleştirilen oylama sonucunda, Yönetim Kurulu Başkanılığına GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Başkan yardımcığına ise GAÜ Yönetim Kurulu Başkan Yardıncıları Olgun Üstün ve Doç. Dr. Asım Vehbi’nin seçildiği KKED, çalışmalarına daha geniş çapta devam edecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan GAÜ Kurucu ektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Kıbrıs Kültür ve Eğitim Derneği’nin, KKTC eğitimi ile alakalı her konuda dayanışma sağlamak ve mevcut kültürel öğelerin korunarak gelişmesini ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Akpınar, Kıbrıs Türk Kültürü ve eğitimi’nin sadece  ulusal alanda değil, aynı zamanda uluslararası arenadaki tanıtım faaliyetlerine KKED ile birlikte öncülük edeceklerine değinerek,  sürdürülebilir yapısı ile gençleri bu oluşum içerisinde aktif rol üstlenmeye teşvik etmeye devam edeceklerini belirtti.

Kıbrıs Kültür ve Eğitim Derneği’nin misyonu, Kıbrıs Türk kültürü’nün,  milli kimliğini ve eğitimi’ni korunarak, kültür değerlerinin  gelişmesine yardımcı olarak, gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmaktadır.

Bu doğrultuda faaliyetler sürdüreren KKED,  akademik araştırmalar ortaya koyarak, kurs, seminer, konferans ve/veya paneller düzenleyip, Kıbrıs’da ki Türk kültür varlıkları ve tarihine ilişkin değerleri kormak, geliştirmek ve kültürel mirasın yok olmasını engelleyici çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda her türlü bilgi, belge, döküman ve yayınları temin eden KKED, dökümantasyon merkezi oluşturarak, çalışmalarını duyurmak ve geniş kitlelere yayılmak maksadı ile gazete, dergi, kitap ve bültenler yayınlıyor.

Bunların yanında KKED, Kıbrıs Türk ruhunu güçlendirecek sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirecek çalışmalar yapmak veya koordinesini gerçekleştirmek gibi görevleri üstlenerek, Kıbrıs Türk kültürünün, tarihinin ve eğitminin incelenmesini sağlayacak edebi ve bilimsel araştırmaları yaparak, bu gibi çalışmaları desteklemektedir.

KKED ayrıca, Kıbrıslı olup, öğretim kurumlarımızın bilim dallarından birini kazanan veya lisans üstü öğrenim yapan, ailesinin gelir seviyesi düşük yetenekli, başarılı, ailelere ve öğrenim gören yetenekli çocuklara maddi ve manevi destek sağlayarak, gerektiğinde karşılıksız  burs vermektedir. Bunların yanında KKED, Kıbrıs’ta milli eğitim hizmetlerine katkı sunmak amacıyla, eğitim kurumlarının eğitim seviyesini yükseltmek maksadıyla malzeme, demirbaş, kırtasiye ve her türlü teknik araç ve gereç  yardımları yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here