Akıncı’dan Tatar’a: Cumhurbaşkanı’na ayar vermek ‘amacını aşan’ bir söylem

0
142

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın kabineyi sunmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Akıncı sözlerine, “Sayın Tatar görevi üstlendi, tüm Başbakan ve hükümetlere yaptığımız iyi dilekleri bu hükümete de yapıyoruz, hayırlı olsun, temennimiz başarılı bir dönem geçirmeleridir” diyerek başladı.

Akıncı “Bu hükümetler neden böyle kısa sürüyor, bu hükümet nasıl oldu da 15 ayda bozuldu, yenisi nasıl kuruldu halkın gözü önünde olan konulardır bunlar. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı olarak yorum getirmem söz konusu değildir.” dedi.

Akıncı, Tatar ile 2 haftada bir, Perşembe günlerinde Cumhurbaşkanlığı’nda biraraya geleceklerini ifade etti.

Mustafa Akıncı, “Dışarıda, kamuoyuna yansıyan bazı düşünceleri ve söylemleri, biraz da usulü bana bir cevap hakkı getirdi. Bu söylemleri ilk gün heyecanına veriyorum ama iki konu var. Birincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 10 ay civarı bir süre kaldığı doğru. Ama hükümetlerin ömürlerine baktığınız zaman, bir yılın az bir süre olmadığı ortaya çıkıyor. Geçireceğim her bir günün hakkını vermek durumundayım” dedi.

Akıncı, Tatar’ın “Cumhurbaşkanlığı’nın politikalarına hükümet olarak ayar verileceği” şeklindeki açıklamanın ‘amacını aşan’ bir söylem olduğunu belirterek “İçerde böyle bir şey konuşmadık bunlar söylenmedi ama burası Cumhurbaşkanlığı, 4 yıl önce görev icra etmeye başlayan bir makamdır. Halktan 4 yıl önce alınan bu onay ayarı bozulmadan devam etmiştir, bundan sonra da devam edecektir. Ama bu ülkede ayar bekleyen gerçekler vardır. Belli konularda fikir ayrılıkları olacak belli. Bunda rahatsızlık duyulacak bir şey yok” dedi.