Akıncı’dan, Oktay Feridun’a vefa plaketi

Akıncı’dan, Oktay Feridun’a vefa plaketi
Haber İçi Üst 745×140

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün bağrından çıkan değerli insanlarımıza gösterilen saygı ve verilen değerin topluma verilen değerle eş olduğunu belirtti.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Oktay Feridun’u Cumhurbaşkanlığı’nda misafir ederek hizmetlerinden dolayı bir vefa plaketi takdim etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kaza hakimliği, başsavcı yardımcılığı ve başsavcılık görevlerinde bulunan Oktay Feridun’un hukuk dünyasının en seçkin kişilerinden biri olduğunu belirterek, hukuk alanındaki katkıların Kıbrıs Türk halkı tarafından her zaman hatırlanacağını kaydetti.

Bir dönem İçişleri ve Sağlık Bakanlığı da yapan Feridun ile belediye başkanlığı döneminde birlikte çalışmalarının olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkına yapmış olduğu katkılardan dolayı kendisine plaket verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkı adına Cumhurbaşkanı olarak bu topluma verdiği hizmetler nedeniyle kendilerine manevi değer taşıyan plaketi takdim ediyorum. Kıbrıs Türk toplumuna hizmet vermiş insanların hatırlanmasının ne kadar önemli olduğunun altını çizen bir davranış olarak değerlendirilmesini isterim. Kıbrıs Türkü bağrından çıkmış bu değerleri her zaman hatırlamalı ve verdikleri hizmetleri unutmamalı. Bu şekilde toplumsal vefa duygumuzun da gelişeceğine inanıyorum. Oktay Feridun gibi değerlere gösterdiğimiz hürmet ve verdiğimiz değer toplumumuza verdiğimiz değer ile eşanlamlıdır.”

Oktay Feridun’un özgeçmişi:

1923 yılında Poli’de doğdu. 1935-1941 yılları arasında Lefkoşa Türk Lisesi’nde eğitim gördükten sonra Gemikonağı ve Lefke’de öğretmen muavinliği yaptı. 1945 yılında Londra Lincoln’s Inn of Court’da avukatlık eğitimine başladı. 1948 yılında Kıbrıs’a döndü. Önce avukatlık ardından kaza hakimliği görevlerini yaptı. 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Başsavcı Yardımcılığına atanmış, 1963’den sonra K.T.F.D’nde Başsavcı olarak çalışmış ve bu mevkiden emekli olmuştur.

6 Aralık 1983’de oluşan Kurucu Mecliste milletvekilliği ve İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yaptı. 8 Temmuz 1985 tarihinde milletvekilliği görevi sona ermiştir.

Feridun İngilizce, Rumca, Almanca ve Fransızca biliyor.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140