Akıncı “Siyasi eşitliğimiz olmazsa olmazımızdır”

0
122

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute liderlerle bugün ikinci kez görüştü. İlk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ile yapılan görüşme  yaklaşık iki saat sürdü

EFECT İÇERDEN GÖRÜŞME VE DEVAMINDA BİRAZ BARIŞ BURCI VE YİNE AKINCI İLE LUTE GÖRÜŞMESİ.

Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcü Barış Burcu’dan yazılı açıklama geldi. 

Açıklamada şöyle denildi.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Lute ile iki taraf arasında sonuç odaklı biçimde müzakerelere yeniden başlayabilmeyi anlamlı kılacak ortak bir zeminin diğer bir deyişle görev tanımlarında ortak bir anlayışın olup olmadığı hususunu görüştü.

Cumhurbaşkanımız, bugün yeniden Kıbrıs Türk tarafı olarak siyasi eşitliğimizin kabulünün öngörülen çözüm için olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekmiş ve çeşitli örnekler vererek önemle vurgulamıştır.

Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda başta siyasi eşitlik olmak üzere bugüne kadar varılan mutabakatlardan geri adım atılmasının sürecin başlamasına hizmet etmeyeceğinin de altını çizmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs Türk tarafı olarak her zaman sürdürdüğümüz yapıcı tutuma uygun bir biçimde, geçmiş mutabakatlara da bağlılığını sürdürerek, söylem tutarlılığı içerisinde ortak bir zeminin yaratılması için Sayın Lute ile samimi ve yapıcı bir diyalog sürdürmüştür.

Herhangi bir federal çözümde, çoğunluk ve azınlık ilişkisi olamayacağı çok açıktır. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve kararlara etkin katılımı esastır. Bu ilkeye ve geçmiş mutabakatlara sadakat, görev tanımlarının başarıyla sonuçlandırılabilmesi için kaçınılmazdır.

Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde öncelikle hükümetle bir araya gelecektir, sonrasında ise yakın bir gelecekte bilgi vermek için Meclis’i toplantıya çağıracaktır.