ABD: Vize başvurularının askıya alınması Beyaz Saray ve Dışişleri’nin ortak kararı

ABD: Vize başvurularının askıya alınması Beyaz Saray ve Dışişleri’nin ortak kararı
Haber İçi Üst 745×140

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından yaşanan ‘vize krizi’ne ilişkin açıklama yaptı.

“Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık” ifadelerini kullanan Nauert Türkiye’den yapılacak vize başvurularının askıya alınması kararının Beyaz Saray ve ABD Dışişeri Bakanlığı ile ortak alındığını söyledi. Nauert “Bizim büyükelçilerimiz tek başlarına iş yapmaz. Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) koordinasyonunda alındı” ifadelerini kullandı.

Vize krizinin ardından Türk yetkililerin görüşmeyi kabul etmediği ABD Büyükelçisi John Bass‘a da destek veren bakanlık sözcüsü, “John Bass’ın Türkiye’de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır. ABD Büyükelçisi Bass’in tam olarak arkasındayız. Hem Dışişleri Bakanlığı olarak biz hem de Beyaz Saray” dedi.

Yeniden vize verilmeye başlanmasının koşulu ne?

Nauert, “ABD’nin vize hizmetlerini vermeye yeniden başlaması için koşulu ne?” sorusunu “Tutuklu iki personelimizin avukatlarıyla görüşmesine izin vermek iyi bir başlangıç olur.” diye cevapladı.

Büyükelçi Bass, ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği görevine Eylül 2014’te atanmıştı. Görev süresinin sonuna yaklaşan Bass’ın yakın bir zamanda Türkiye’den ayrılması ve yeni görev yeri olan Afganistan’ın başkenti Kabil’e gitmesi bekleniyor.

Erdoğan, “Bass için  ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak da görmüyoruz” demişti

Erdoğan, ABD ile yaşanan vize kriziyle ilgili bir soru üzerine, “Bu büyükelçi şu anda veda ziyaretlerinde bulunuyor. Veda ziyaretlerini kabul etmiyoruz. ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak da görmüyoruz”  yanıtını vermişti.

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140