AB liderleri Brexit’in 31 Ekim’e ertelenmesine ne dedi?

0
837

Brexit tarihinin 31 Ekim’e kadar ertelenme kararı sonrasında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’ye “Lütfen bu zamanı boşa harcamayın” çağrısında bulundu.

Dün Brüksel’deki zirvede liderlerin anlaşma sağladığını kaydeden Tusk, “31 Ekim’e kadar yol haritası tamamen İngiltere’nin elinde olacak. İngiltere, bu tarihe kadar Brexit anlaşmasını onaylayabilir, Brexit stratejisini gözden geçirebilir ya da AB’den ayrılmaktan vazgeçebilir” dedi.

Düzenlediği basın toplantısında, İngiltere’nin 31 Ekim’e kadar AB’ye tam üye olarak tüm haklarını kullanabileceğini belirten Tusk, “Uzatma tarihi beklediğim kadar esnek oldu. Belki beklediğimden biraz daha kısa ama en iyi çözümü bulmak için yeterli. (İngiltere’ye) Lütfen bu zamanı boşa harcamayın” ifadelerini kullandı.

Jean-Claude Juncker: Anlaşmasız Brexit tam bir felaket olurdu

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise “Anlaşmasız Brexit tam bir felaket olurdu, bunun yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İngiltere’nin sorumluluklarını yerine getireceğine inandığını belirten Juncker, İngiltere ile AB arasında sağlanan anlaşmadan Komisyonun tatmin olduğunu söyledi.

Mayıs ayı sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ile ilgili Juncker, “İngiltere’nin AB seçimlerine katılması ilginç olacak ama kural kuraldır” ifadesini kullandı.

Theresa May: 31 Ekim’den önce AB’den ayrılabiliriz

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’in 31 Ekim’e ertelenmesine karşın Brexit anlaşmasını mayıs ayının ilk üç haftası içinde parlamentodan geçirmeyi başarmaları halinde AB’den 1 Haziran günü resmen ayrılabileceklerini söyledi.

May, İngiltere’nin bu uzatma süresince AB üyeliğinin getirdiği bütün haklara ve sorumluluklara sahip kalacağını kaydetti.