18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Kyriakos Pierides

Kyriakos Pierides

Kıbrıs: Ya Olursa… / Κύπρος: Σκεφτείτε εάν…Kıbrıs sorununun çözümünün gerekliliğiyle ilgili birçok konu, Kıbrıs’ta bazı politikacıların kafasında aynı yerde saymakta ve hiç değişmemektedir. Izlenim, ancak, bu onların algı gerçeği ile çatışma içinde perçinleme ve vatandaş olacak. Onların bu anlayışının vatandaşları da aynı noktaya çivilemesi gerektiği düşüncesi gerçeklikle karşı karşıya gelmektedir.

Aslında basit gerçek şu ki etrafımızdaki her şey, özellikle 21. yüzyıldan itibaren çok hızlı bir ritimde değişmektedir.
Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik yararlarını vurgulamak için her iki toplumdan işadamlarının başlatmış olduğu insiyatif, vatandaşların Kıbrıs'ın şu anki ikiye bölünmüş durumundan memnun olmadıklarının bir kanıtıdır.
«Ya Olursa...» (Cyprus, what if…) adlı filmin yapımı ve 7 Şubat tarihindeki Chateau Status'daki gösterimi, etrafımızdaki dünyaya farklı bir gözle bakmak için bir fırsattır. 

Nadiren, bilindik politikacıların Kıbrıs sorunu hakkında konuşurken, ekleyecek yeni birşeyleri, olumlu bir önerileri vardır. Bu sefer de girişimci insiyatif Malta Grubunu oluşturan insanların söyleyeceklerini dinlemek için bir fırsat verelim. Kıbrıslırum nobel ödüllü ekonomist Christopher Pissarides ve Kıbrıslıtürk meslektaşı Mustafa Besim'in ne gibi yenilikçi fikirleri varmış anlamaya çalışalım.

10 dakikalık bir kısa film ile, "eğer olsaydı Kıbrıs nasıl olurdu" düşüncesini akıllara getirmek hiç ne anlaşılmaz ve uzak birşey değildir. Eğer bu tartışma, ortak bir resmi bildiri temelinde Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin eksiksiz bir biçimde yapılacağı bir ortamda gelişirse, o zaman birçoklarının ilgisini çekebilecek, kamuya açık bir diyalog organize edebilmemiz için bütün perspektife sahip olduğumuzu söyleyebileceğiz.

Girişimciler insiyatifi adanın birleşmesinin vatandaşlar üzeindeki yararlarını delillerle gözler önüne seriyor. Bunlardan bazıları kendiliğinden anlaşılabilir, apaçık şeyler. Ayrıca Kıbrıs'ı yarım asırdır sürükleyen bu problemin çözümünün dinamiğinin vereceği yepyeni boyutları bulunmaktadır.

Kıbrıs siyasi (2004) ve mali (2013) konularda art arda yaşadığı yenilgilerden sonrasında uluslararası alanda yeni bir ün sahibi olabilir. Yeni bir evrensel «brand name» ile herkesi kendine gıpta ettirebilir, tüm vatandaşlarına zenginlik ve refah verebilir.

Yunancadan çeviren: Bahar Yandaş

**

Κύπρος: Σκεφτείτε εάν…

CYPRUS “WHAT IF….”

Του Κυριάκου Πιερίδη, δημοσιογράφου

Στην Κύπρο πολλά πράγματα που σχετίζονται με την ανάγκη επίλυσης του Κυπριακού στο μυαλό ορισμένων πολιτικών μένουν τα ίδια και δεν αλλάζουν. Η εντύπωση όμως ότι η δική τους αντίληψη θα πρέπει να καθηλώνει και τους πολίτες, έρχεται σε σύγκρουση με την πραγματικότητα.

Η πραγματικότητα λέει πολύ απλά ότι τα πάντα αλλάζουν γύρω μας και μάλιστα, τον 21ο αιώνα, σε πολύ γρήγορους ρυθμούς.

Η πρωτοβουλία επιχειρηματιών από τις δύο κοινότητες να αναδείξουν τα οικονομικά οφέλη της επίλυσης του Κυπριακού είναι μια απόδειξη ότι οι πολίτες δεν βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση της διαίρεσης της Κύπρου.

Η παραγωγή του φιλμ «Σκεφτείτε εάν…» (Cyprus, what if…) και η παρουσίασή του στο Chateau Status την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου, είναι μια ευκαιρία να δούμε τον κόσμο γύρω μας με διαφορετικό μάτι.

Σπανίως όταν μιλάνε οι συνηθισμένοι πολιτικοί για το Κυπριακό, έχουν και κάτι να προσθέσουν, μια θετική πρόταση να καταθέσουν. Ας δώσουμε την ευκαιρία τότε, στους ανθρώπους που συγκρότησαν την επιχειρηματική πρωτοβουλία Malta Group, να ακουστούν. Ας προσπαθήσουμε να δούμε τι καινούργιο σε σκέψεις έχουν να καταθέσουν ο ε/κ  νομπελίστας οικονομολόγος Χριστόφορος Πισσαρίδης και ο τ/κ συνάδελφός του Mustafa Besim.

Η ιδέα να σκεφτούμε μέσα από ένα 10λεπτο φιλμ, «πως θα ήταν η Κύπρος εάν» δεν είναι κάτι το ασύλληπτο και μακρινό. Αν δε, αυτή η συζήτηση, εξελιχθεί σε ένα περιβάλλον, με βάση το οποίο θα διεξάγονται πλήρεις διαπραγματεύσεις για το Κυπριακό στη βάση ενός κοινού ανακοινωθέντος, τότε μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχουμε όλο το πλαίσιο για να οργανώσουμε το δημόσιο διάλογο και να κάνουμε πολλούς να ενδιαφερθούν.
Η πρωτοβουλία των επιχειρηματιών παρουσιάζει με ένα τεκμηριωμένο τρόπο τα οφέλη της επανένωσης του νησιού για τους πολίτες του. Ορισμένα από αυτά είναι αυτονόητα και αυταπόδεικτα. Άλλα έχουν νέες διαστάσεις που θα δώσει η δυναμική της επίλυσης ενός χρονίζοντος προβλήματος που ταλανίζει την Κύπρο για μισό αιώνα.

Η Κύπρος μπορεί να αποκτήσει μια νέα διεθνή φήμη μετά τις απανωτές αποτυχίες στον πολιτικό (2004) και τον οικονομικό τομέα (2013). Με ένα νέο παγκόσμιο «brand name» να δώσει πλούτο και ευημερία σε όλους τους πολίτες της που θα την ζήλευαν οι πάντες.

 


Bu makale 89123 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar