16 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Erdal Güven

Erdal Güven

Haydi balığa!Kıbrıslılar Türkiyelilerden önce tanıdı Türkiye'nin yeni AB bakanını.


Bizde pek ünlü değildir Mevlüt Çavuşoğlu. Ama Kıbrıs'ta daha AKP Genel Başkan Yardımcısı'yken ün saldı şu sözlerle:


“Kıbrıs’a sadece maddi ve manevi desteği artırmakla kalmadık. Var olan sorunu ortadan kaldırmak için de samimiyetle çalışıyoruz.
KKTC hükümetleriyle hemfikir olmamıza rağmen bazı değişimleri yapmak kolay değil. Bir anlayışı yıkmak kolay değil. Bugün KKTC’de bazı sendikalar ve bazı ideolojik grupların bakışı dünyadaki komünist devletlerde bile kalmamıştır. KKTC’de yapmaya çalıştığımız ekonomik reformlar karşılığını çok fazla bulmuyor.
Türkiye’nin yapmak istedikleriyle sendikalar dahil adanın bir kısmının beklentileri arasında çatışmalar oluyor. Tartışmanın seviyesi düşük olduğu zaman da KKTC’den gelen eleştiriler, eleştirinin dışında hakarete varan küfre varan şeyler. Bunlar da hoş şeyler değil.
Siz kime küfrediyorsunuz? Size en çok yardımı yapan iktidara ve Türkiye’ye küfrediyorsunuz. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Biz bunları hiçbir zaman başa kakmak için söylemiyoruz. Biz her türlü yardımı artıracağız ama artık balık tutmaya başlamanın zamanı da gelmiştir.”

Kısacası haydi balığa... Ne de olsa artık direksiyonda Çavuşoğlu var. Bugüne kadar ne cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar denedi; bir de o denesin, ne kaybederiz?

Denesin denemesine ama önce şu soruları yanıtlamasında yarar var:

Nerede, nasıl tutulacak o balık?

Bugüne kadar balık vardı da Kıbrıslılar mı tutmadı?

İşte bakın Kıbrıs bir yılı daha eskitti çözümsüzlükle. 1963'ü milat alırsak tam tamına 50 yılı devirdi sorun.

2014'te umut var mı?

2013'e bakılırsa, 'Var' demek zor.

Çoktan halloldu zannettiğimiz 'egemenlik' meselesi yeniden bir duvar ördü taraflar arasına. Sürecin takvimlendirilmesinde de anlaşmazlık var belli ki.

20 yıldır gazeteci olarak gidip gelirim Kıbrıs'a. Bir yıldır 'hoca' olarak her hafta Kıbrıs'tayım. 'Sorun'un bu kadar az sorun edildiği bir dönem hatırlamıyorum. Biraz yılgınlık, daha fazla güvensizlik, bolca umutsuzluk var.

Aynı şekilde Türk tarafının Kıbrıs'ta ne dediği hep belliydi. 2002'ye kadar, 'Çözümsüzlük çözümdür' diyordu. 2002'den 2004'e kadar, 'Çözümsüzlük çözüm değildir' diyordu. Ecevit'in. Erdoğan'ın ne düşündüğü belliydi. Ya da Denktaş'ın ve Talat'ın. Peki şu an bilen, anlayan var mı şimdi Erdoğan, Eroğlu ne diyor?

Her şeyden önce bu umutsuzluğu, bu belirsizliği ortadan kaldırmakla başlamak lazım 2014'e.

Çavuşoğlu'nun var mı bir önerisi?

Yoksa merak etmesin, iyi avcıdır Kıbrıslılar. Balık avlamayı de bilirler. Yeri ve zamanı geldiğinde...

'Sorun'suz yıllar...


Bu makale 92297 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar