18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Erdal Güryay

Erdal Güryay

Yeni Başlayanlar İçin Proje Nedir Dersi ve Ekleri 

Proje, önceden belirlenmiş bir süre içerisinde değişim yaratmayı hedefleyen, birbiriyle ilişkili amaç ve hedefleri olan, uygulanması sonucunda çeşitli ürünlerin elde edildiği bir çalışmadır. Projeler, sonuca ulaşabilmek için kaynağa ihtiyaç duyarlar. Projenin uygulaması detaylı bir plana dayanır. Bu planlar dış faktörleri ve sınırlamaları da göz önünde bulundurarak yapılır. Planlama, uygulama ve proje kontrolü, proje yönetiminin birincil hedefidir.

Proje, belirli bir ekip tarafından, belirli bir başlangıç ve bitiş süresinde, belirlenmiş hedefler doğrultusunda,kaynak kullanılarak, gerçekleştirilen faaliyetler bütünüdür.

Bir probleme çözüm bulma ya da beliren bir fırsatı değerlendirmeye yönelik, bir ekibin, başlangıcı ve bitişi belirli bir süre ve sınırlı bir finansman dahilinde, birtakım kaynaklar kullanarak, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi gözönünde bulundururken olası riskleri yönetmek şartıyla, tanımlanmış bir kapsama uygun amaç ve hedefler doğrultusunda özgün bir planı başlatma, yürütme, kontrol etme ve sonuca bağlama sürecine proje denir.

Sn. Birikim Özgür 17/11/2013 Yenidüzen gazetesine verdiği mülakat ile, “Elektrik Enerjisi Alanında Yürütülecek Bütünlüklü Proje” isimli çalışmanın aslında proje olmadığını bir kez daha itiraf etti.

Yazımın başlangıcında bir projenin ne olduğu ve neleri içerdiği konusunda kısaca tanımlar verdim. Bu tanımlardan yola çıkılması halinde ,ki başka türlüsü mümkün değil, bize deklere edilenin bir proje olmadığı ve niyet ve temmenniler olduğu ortadadır.

Bakınız Sn.Özgür ne diyor “Sayın bakan dedi ki bu projeyle ilgili teknik ve finansman yönleriyle uygulanabilir olan her öneriyi değerlendirmek üzere tarafsız bir sivil toplum örgütünün düzenleyeceği çalıştaya tam kadro katılabilirler” . Ortada bir proje olduğunu söyleyenler halen bir çalıştay düzenlenmesini ve önerilerin tartışılmasını, ayrıca önerilerin teknik ve finansman yönleriyle uygulanabilir olmasını istiyor. Bu yaklaşımdan, zaten ortada bir proje olmadığı, ancak böyle bir proje var olgusu yaratıp elektrik zammını meşrulaştırmak stratejisi olduğunu anlıyoruz.

Aynı mülakattan “Elektrik konusunda uzun zamandır her kafadan bir ses çıkıyor” diyor Sn. Özgür,ardından da “Elektrik gibi kritik bir konuda ilk kez bakanlık toplumun farklı kesimlerince üretilen tüm unsurları içinde barındıran çok önemli bir çalışma yapmış” diyor.  Hem her kafadan bir ses çıkmasına kızıyor, hem de bakanlığın bu kafalardan çıkanlardan bir şey ürettiğini söylüyor. Eğer  bu kafaların uzman kişiler olmadığını demek istiyorsa, bu kafalardan birinin de kendisi olduğunu hatırlatmak isterim.

Bakın Sn.Özgür çeşitlilikten ne anlıyor “Türkiye’den elektrik getirmek kendi başına bir çözüm değildir. Önemli olan üretimde çeşitliliği sağlamaktır. Türkiyeden gelecek elektrikle birlikte çesitliliği artırma yönünde çok önemli bir safhaya geçmiş olacağız ”.

Elektrik üretiminde çeşitlilik piyasaya yeni aktörlerin girmesi değildir  Sn. Özgür.

Elektrik üretiminde çeşitlilik değişik kaynaklardan (güneş,rüzgar,çöp vb) elektrik üretmektir. “Ancak bu proje şu an için maliyetleri düşürmek adına olmazsa olmazdır” diyorsunuz. Birilerini demagoji ile suçlarken, siz burada hem demagoji ve hem de dezenformasyon yapıyorsunuz Sn.Özgür. Çünkü TC’den gelecek enerjinin ne maliyetini ne de fiyatını bilmiyorsunuz.

Projenizi eleştiren ve yapıcı öneriler de getiren herkesi özel sektör düşmanı ilan ettiniz.

Bakınız ne diyorsunuz; “AKSA olmasa bugün arz güvenliği sağlanamazdı ve karanlıkta kalırdık. AKSA’nın daha yüksek maliyetle üretim yapmadığı da biliniyor üstelik. Özel sektör düşmanlığı yaparak yapısal sorunların üstünü örtemezsiniz”. 

Yılda 300 kusur kez devre dışı kalan AKSA değil midir Sn.Özgür. Arz güvenliği bu mudur? Daha düşük maliyeti hangi hesapla yaptınızı kamuoyuyla paylaşırmısınız lütfen. Görüş belirtenlerden kimlerin özel sektör düşmanı olduğunu açıklarmısınız. Acaba bunlar Esnaf ve Zanaatkarlar Odasından mı, yoksa iş insanları mı, belki de akademisyenlerdir, kim bilir, sendikalar da olabilir. Bunları deklere edin de bilelim.

Sn.Özgür sosyal medyadaki tehdidinden sonra şimdi de Yenidüzen sayfalarında aynı şeyi yapıyor. Sosyal medyada “madem ki bu projeyi beğenmediniz hazır Sn.Beşir Atalay gelmişken TC’den elektrik getirilmesiyle ilgili protokolü imzalarık ha” mealinden savurduğu tehdit yetmezmiş gibi, şimdi de kendisinin şikayet ettiği itibarsızlaştırmayı Yenidüzen sayfalarından başkalarına yapıyor.

İnsanları herkafa, yeni dünyayı ve yeni ekonomiyi anlayamayan, özel sektör düşmanı, demagog ,popülüst gibi yaftalarla suçlayanbir üslupla demeç veriyor. 

Sn.Özgür bu alandaki kendi görüşleri dışındaki  (ki hiç alanı değil, kendisi eğitim bilimcidir) tüm görüşleri tu kaka ilan ediyor.Ve bunu da sol değerlerle  açıklamaya çalışıyor. Bakınız solun görevini nasıl anlatıyor;

“Somut sorunlara somut çözümler üretmek ve icraat  yapmaktır.”

 Burada solun değerleri,ideolojisi vb konulara hiç girmek taraftarı değilim. Çünkü yukarıdaki söylem  artık sözün bittiği yerdir.

Bu yazının amacı hiç kimseyi itibarsızlaştırmak değildir.

Şahsen ben , insanları babalarının kim olduğuyla değil, kendilerinin ne olduğuyla değerlendiririm.


Bu makale 96499 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar