18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Ece EMİN

Ece EMİN

Kalıcı Makyaj (Permanent Makeu-Up) 

Bugünlerde hemen hemen herkesin tercih ettiği , ancak yirmi yıla aşkın bir süredir de uygulanan kalıcı makyaj [Permanent make-up ]uygulamaları ile merak edilen sorularınızı cevaplıyoruz.Bu sistem neredeyse hergün için farklı uygulama yöntemleri, doğal pigment içerikleri ile yenilenen bir sektör halini almış durumdadır.

Uygulamaya karar vermeden önce kişilerin ne istediğinden emin olmaları önemlidir. Uygulama yaptıracakları merkezdeki uzmanın bilgi, tecrübe ve becerisi önem taşımakla birlikte uygulama alanlarının hijyenik şartlara uygun olması ve kişiye özel  tek kullanımlık steril iğnelerin ve diğer materiyallerin  uygulama esnasında açıldığına emin olması gerekmektedir.

Doğru uygulama ile kişilerin yüz hatlarının ideal hatlarda ortaya çıkartabilerek çok güzel bir görünüm sağlamak mümkün olabildiği gibi hatalı bir çizim veya yanlış seçilen pigment  ile tam tersi bir görselliğe de sahip olabiliriz.

-Kalıcı makyaj nedir ?

Doğal pigmentlerin, kişiye özel açılan tek kullanımlık steril iğneler ile doğal ve mineral renklerin deri
yüzeyinin hemen altına uygulama işlemdir.

-Kalıcı makyajın pigmentasyon etkisi yaklaşık iki ile üç yıl sürmektedir.Kullanılan boya rengine ve  uygulama yapılan kişinin cilt yapısına bağlı olarak kalıcılık süresi değişim göstermektedir.Aşırı güneş ışınlarına sürekli  mağruz kalınıldığında boyanın kalıcılık süresini azaltmış oluyoruz.

-Kalıcı makyajın uygulama alanları nelerdir ?

Kalıcı makyaj kaş, göz[eyeliner veya gölgeli far olarak göz üstü ve göz altına] ve dudak kontürü olarak uygulanabilir.

-Dudakda uygulama amacı, dudak hattı belirgin olmayan ya da bozuk olan kişilerde düzgün ve doğru hat çizgisini uygulamak, dudak ince ise daha kalın göstermek , geniş dudak ise daha toplu bir dudak şekli yaratmak, yaşa bağlı olarak dudak üstünde oluşan dikey çizgilere rujun veya dudak parlatıcısının akmasını önlemek, dolgun ve çekici dudak yapısına sahip olmayı sağlamaktır.

-Eyeliner uygulama amacı, gözlere derin bir ifade vermek, göz düşüklüğü mevcut ise uygulanan profösyonel çizim ile doğru göz şeklini ortaya çıkartabilme,büyük gözler normalleştirebilme, yakın olan gözleri daha ayrı gösterebilmek, küçük gözleri daha büyük,iddiasız olan gözleri çekici ve estetik görünüme kavuşturabilme sanatıdır.

-Kaş uygulama amacı, seyrelmiş,dökülmüş ve bozuk olan kaş şeklini dolgun ve yüz anatomisine uygun bir şekil  vererek  güzel ve doğal  bir görünüm elde ederek  ortaya çıkartabilme sanatıdır.

Tıbbi nedenler ile veya kaşı tamamen dökülmüş kişilere de rahatlıkla kaş uygulaması yapılabilir. Kemoterapi esnasında bile hiçbir şekilde kişiye zarar vermeyeceğinden dolayı kaş uygulaması yapılabilir.

-Kalıcı makyaj uygulaması  ne kadar sürede uygulanabiliyor ?

Her bölgeye göre kalıcı makyaj uygulama işlem süresi değişmekle birlikte uygulamadan çok ön çizim,  ölçü alımı,renk kararı,  alabilmek için süre daha uzun sürmektedir. Genelde ortalama olarak yarım saat ile bir saat arası işlem tamamlanmaktadır.

-İşlemin tekrarı gerekir mi ? Uygulamanın netliğini kaç seansda görebiliriz?

Hemen ilk uygulamada sonucu görebiliyorsunuz. Ancak, kişinin cilt yapısı ve uygulama sonrası gerçekleştireceği  bakıma dayalı olarak ikinci bir uygulama gerekebilir. Gerektiği taktirde işlemden bir ay sonra ikinci uygulama ile rutuş yapılabilir.

-Özellikle kaşlarda uygulama tekniği olarak kıl sistem, dolgu sistem, pudralama sistem, ultra realistik sistem, vs olarak pek çok farklı uygulama teknikleri mevcuttur. Bazı tekniklerde uygulama için üç seans uygulaması da gerekebilmektedir. Hangi tekniğin uygulanacağına uzman,  kişinin kaş yapısına bağlı olarak kendisi karar vermektedir.

-Kalıcı Makyaj uygulamasından sonra nelere dikkat etmeliyiz ?

-Üç gün boyunca uygulama yapılan bölgeye su değmemesi gerekmektedir.

- İki hafta boyunca direk güneş ışınlarına mağruz kalacak şekilde güneşlenilmemesi  gerekiyor.

- Uzmanın verdiği kremi bir hafta boyunca önerilen sıklıkta el değmeden kullanılması gerekiyor.

-İşlemden sonra uygulama yapılan bölgede kabuk oluşursa oynanılmaması ve kabuğu çekip kaldırmamak gerekiyor

-Dudak uygulamalarında bir hafta boyunca dudak teması yapılmaması gerekmektedir.
 

 

Sağlıklı güzelliklerle kalmanız dileklerimle
                                                                                                Ece EMİN


Bu makale 492 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ

YAZARIN EN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ

DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar