18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Didem Gürses

Didem Gürses

Büyük Yıldızlar Kaydı 

KKTC halkı dün yerel yöneticilerini belirlemek ve Meclis tarafından hazırlanan Anayasa değişikliklerini oylamak için sandığa giderken, ülke siyasetinde değişim öngören özellikle büyük şehirlerde siyaseti alt üst eden sonuçlar ortaya çıktı.

Son dönemde halkın hem siyasiylerden hem de yerel yönetimlerden beklentilerini gözönüne alacak olursak çıkan sonucun sinyalleri halk tarafından daha önce verilmeye başlanmıştı. Fakat büyük Belediyelerdeki değişimler sürpriz niteliği taşıyor desek yeridir.

Özellikle Başkent Lefkoşa’da TDP-BKP-Baraka Adayı Mehmet Harmancı’nın kazanması, diğer büyük partilerin yenilgisini açıkca gösterdi.

Böyle büyük bir belediyeyi iktidar partisi olduğu halde kaptıran CTP-BG’nin Mağusa ve Girne de de yaşadığı kayıplar,yine İsekele’de bağımsız bir adayın kazanması gibi sonuçlar ard arda gelince ülke siyasetinde halkın değişim istediği ve yıllardır aynı göreve getirdiği insanların hizmetlerinden daha büyük beklentileri olduğu da ayyuka çıktı.

Yıllardır Belediye Başkanlığı yürüten bu isimlerin mutlaka olumlu projeleri, zorluklara rağmen  başarıları, hizmet ettikleri yönleri de oldu. Fakat halk yenliklerden yana karar kıldı.

TDP  en kritik ve en büyük kaleyi kazanması ile, siyasal geleceği açısından da farklılık arz ettiği bir döneme başlamış oldu.

Yapılan bu seçimlerde seçmenlerin partilerden çok adaylara destek verdiği bir seçim yaşandı. TDP’nin ilk kez Lefkoşa’yı alması, Mağusa, Girne ve İskele’de değişim yaşanması halkın verdiği mesajın siyasiler tarafından doğru okunması gerektiğini de açıkca gösteriyor.

Seçim döneminde halkımızın siyasetten soğuduğu, siyasilere artık eskisi kadar güven duymadığını konuştuk.

Kıbrıs Türk Halkı sorunlarda çözüm noktasını siyasiler olarak görmediğini, özellikle büyük şehirlerde değişimden yana olduğunu gösterdi.

Öte yandan referandumda güçlü bir hayır sonucu çıktı. Meclis’teki dört partinin ortaklaşa hazırladığı, ve halk oylamasına sunulan 21 maddelik Anayasa Değişikliği Paketi’ne halktan onay çıkmadı.

Yaşanan bu köklü değişimin ardından siyasilerin toplum karşısında aldığı bu değerlendirme ile yeni bir yapılanma sürecine girmesi gerekiyor.

Beş büyük ilçenin dördünde belediye başkanları değişti. Halk daha duyarlı olduğunu, verilen hizmetler karşısında beklentilerini, en önemlisi siyasette değişime açık olduğunu gösterdi.

Halk artık seçim bildirgelerinde yer alan projelere önem veriyor, verilen sözlerin takipçisi oluyor. En önemlisi ise artık partilerin isimlerine güvenmekten vazgeçiyor.

Genç TV’de seçim özel programımda ağırladığım Lefkoşa Türk Belediyesi eski başkanı Cemal Bulutoğluları, sandıkların açılmaya başladığı ilk anlarda, anlaşıldı bu gece büyük yıldızlar kayacak demişti.

Nitekim haklı çıktı rüzgar bu yönde esti ve Kıbrıs Türk Halkı mevcut partilere ve siyasilere ciddi bir uyarı verdi.

Şimdi ise sıra yeni yıldızların parlamasında, yeni vaatlerin yerine getirilmesinde.

 


Bu makale 70516 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar