18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Aysu BASRİ AKTER

Aysu BASRİ AKTER

Cumhurbaşkanlığı Tartışmaları-Kim Aday, Kim Kazanacak? 

Cumhurbaşkanlığı için erken ve tartışmalı bir seçim sürecinin startı verildi.

Tartışmanın odağında ise henüz adayların resmen netleşmemesi, iktidarın büyük ortağı CTP’nin aday belirleme sürecinde yaşanan sancılar var.

Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun güçlü bir aday olarak yeni dönem için de aday olması beklentisi hep dile getirildi. UBP ve DP çok önceden hazır desteklerini beyan da ettiler.

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise uzun süredir yaptığı açıklamalarda kararı kendisinin değil partisinin yani CTP’nin vereceğini söyledi.

Kendi doğallığında partinin yıllarca başkanlığını yapmış, Bakanlık Başbakanlık kadrolarından Cumhrubaşkanlığı’na yürümüş simgesel isimlerinden, liderlerinden biri olarak Talat konusunda kolay karar vermesi beklenebilirdi.

Ancak parti içindeki tartışmalar bu kararı zorlaştırıyor. Farklı adayların ön plana çıkması tartışmaları daha da alevlendiriyor.

Tabii konu Talat açısından da partisinin adaylığını istememesi noktasında ciddi bir itibar sorununa dönüşüyor.

Ancak parti içinde hatırı sayılır bir kesim, Talat’ın aday olması durumunda seçimi kazanacağına inanmıyor. Bir başka hatırı sayılır kesim ise, aday olup kazanması halinde parti içindeki dengelerin yeniden şekilleneceğini, eskilerin parti içindeki hegemonyasının artacağını düşünüyor.

Ve Talat da kendi sorumlulukları bir tarafa, bir kez daha parti içi iktidar kavgaları ve parti tavrının siyaseten bedelini ödüyor.

Meclis Başkanı Sibel Siber, dün bir basın toplantısı yaparak meclisin 1 yıllık icraatlarını anlattı. Ama ilgi odağı şüphesiz resmen Cumhrubaşkanlığı konusundaki açık niyet beyanıydı.

Özgüveni son derece yüksek bir şekilde, partisinden aday olmak istediğini söyledi.

Halkın kendisini desteklediğini ve bu sorumluluğu almaktan oınur duyacağını anlattı. Siber siyasete 2009’da girdi.

Kendi başarısıyla ve belki önüne çıkan şansları da iyi değerlendirerek çok hızlı bir yükseliş yaşadı.

Geçici Başbakanlığı döneminde büyük bir sempati topladı. Meclis Başkanlığı oldukça başarılı olarak görüldü.

Şimdi Cumhurbaşkanlığı için dikkate değer bir adaylık potansiyeli var. Özellikle özgüveninin kaynağının Türkiye destekli olduğu konuşuluyor. Tabii bu desteğin ters tepebilme potansiyeli de gözönünde bulundurularak.

Ne var ki CTP geleneklerinde bu gelenekten gelmeyen birinin kabul görmesi çok kolay değil. CTP Tüzüğü gereği Cumhurbaşkanı adayını Parti Meclisi’nde kararlaştıracak.

Birden fazla aday olması durumunda kapalı oylamayla yapılacak değerlendirmede, Sibel Siber’in hele Mehmet Ali Talat karşısında Partİ Meclisi’nden onay alması kolay değil.

Potansiyel adaylar arasında adı geçen Özdil Nami’nin de öyle.

Nami, bu süreci son derece itinalı yürüterek Talat varsa ben yokum diyerek, kendine bir pozisyon aldı.

Ancak özellikle hükmet kanadı ve milletvekilleri arasında adaylığı oldukça istenen bir isim.  Parti Meclisi sorununu aşmak için de genişletilmiş parti meclisi formülü kullanılmaya çalışılıyor. İlçe Başkanlarının da katılacağı böyle bir formülde, bizzat Başbakan’ın da desteklediği Nami’nin onay alma ihtimali çok daha yüksek. Ancak bu arayış da bazı partilileri son derece rahatsız ediyor ve Talat’a karşı bir operasyon olarak değerlendiriliyor.

Bir süre önce Cumhurbaşkanlığı’nın bir anket yaptırdığı ve olası adaylar arasında Sibel Siber’in adının ilk sırada yer aldığı kulislerdeki söylentilerden biri.

Yine kulislerde konuşulan bir başka anket de CTP’nin şu anda sahada olan anketi. Bu çalışmanın ilginç tarafı olası adaylar arasında bilinen beklenen isimler yanında Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun adının da olması.

Aslında Yorgancıoğlu’nun adaylık konusunda son derece istekli olduğu çeşitli vesilelerle bir süredir konuşuluyordu ancak özellikle yerel sçeim sonucu ve tartışmaları sonrasında bu konuda ısrarlı olması beklenmiyordu.

Şimdi bu anketin nasıl sonuçlanacağı ve nasıl kullanılacağı merak konusu.

CTP bu tartışmaları bir süre daha yaşayacak ancak bu ne kadar uzarsa kendi açısından zararı da o kadar yüksek olacak.

Bu seçimin bir başka iddialı ismi şüphesiz Mustafa Akıncı.

Uzun süredir siyasetten uzak durması ve Lefkoşa Belediye seçimlerinde bir özlem olarak yeniden sahaya inmesi önemli bir avantajı.

Seçimlerdeki şansının en belirleyici faktörü ise sanırım CTP içindeki tartışmalar. Çünkü CTP bugün ne karar verirse versin, bu tratışma dinmeyecek ve parti tabanı tek vücut olamayacak gibi görünüyor. Bazı adaylarda bu daha fazla ya da az olabilir ancak 3 adaylı bir seçimde 2inci tura kalacak sol adayın kazanma şansı herzamankinden yüksek olacak gibi görünüyor.

Ve bu ikinci tur galibinin CTP adayı olmama ihtimali de var!

Tabii ki bir başka potansiyel aday Kudret Özersay. Sağın da oylarının bölünmesini getirebilecek adaylığı konusunda nasıl bir karar vereceğini göreceğiz. Ancak çalışmaları ve duruşu istekliliğini fazlasıyla ortaya koyuyor.


Bu makale 10378 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar