18 Ocak 2017

GAZETE360 YAZARLARI / Aysu BASRİ AKTER

Aysu BASRİ AKTER

CTP'nin Kavgası ve Harmancı Üzerinden Siyaset Kazandırır Mı?
Seçim sonrası ağırlıklı olarak CTP içinde yaşanan kavgalara odaklandık.

Herkesin bildiği sır, geçen seçimden daha ağır bir şekilde nüksedince seçim sonuçları bile doğru düzgün analiz edilemedi.

Peşinen söyleyelim;

Taa en başından geçen seçimden sonra kurulan komitenin çalışmaları bir sonuca ulaştırılıp, gereği yapılsaydı bugün parti içindeki bu kavga bu boyutlarda olmayacaktı.

Yıllardır enerjisini kendi kavgasına odaklayan parti, yaşadığı buhrandan da belki kurutulup halk yararına daha çok çalışacaktı.

Geçen dönemde seçimi beklemeden komite çalışmalarının neticelendirilip gereğinin yapılması defalarca dile getirildi. En çok da CTP Milletvekili Asım Akansoy söyledi bunu, çıktığı her programda, verdiği her demeçte.

Ne var ki, kurultay adaylığı yüzünden bu söylem ve çağrılar ayrı kampta kabul edilip dikkate alınmadı. Bugünkü tablo ortada.

Şimdi yeni bir komite kuruluyor.

Eğer akıbeti, yine seçim var deyip halı altına süpürülecek sonuçlardan öteye gidemeyecekse sanırım bu kez CTP'nin ödeyeceği bedel çok daha ağır olacak.

***

CTP uzun zamandır sadece kendi içindeki sorunları tahlil edip çözüm üretmek konusunda değil, toplumsal sorunlara da çare üretmek konusunda aciz kalıyor.

Son yerel seçimler sonrası ortaya çıkan tablo bunun en basit örneği.

Kendini ifade etmekte bile zorlanan parti, içerden ve dışarıdan komplo teorilerine o kadar odaklandı ki, toplumu rahatsız eden kibirlilik hali en üst seviyede algılanıyor.

Komplo var mıydı, Eroğlu sahada mıydı, bunlar bir tarafa, bir partinin herşeyden önce bu kadar müdahaleye açık olmama sorumluluğu vardır. Tabanını kontrol edemeyen, her müdahale karşısında yenilebilen bir hareket, zaten yeterince güçlü değildir sonucu çıkar.

Ancak komplo teorileri bir tarafa, çıkan sonuçlara saygı duymak bir erdemlilik göstergesidir ve sol bir parti olarak CTP'den, hele bu dönemde beklenen de budur.

Oysa Lefkoşa Belediyesi'nin ilk meclis oturumundaki tavır ve Asbaşkanlık konusundaki tutum, mesajların yeterince algılanmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Bu toplum kavga ve hesaplaşma istemediğini açıkça ortaya koydu.

Seçim kampanyaları boyunca birbiri ile kavga eden siyasetçi modellerine sırtını dönerek, yeni bir dönem temsilcisi seçti.

Şimdi oy dağılımı üzerinden imalarda bulunarak ve yeni başkan Harmancı'ya sataşarak prim elde etmeye çalışmak CTP'ye yakışmıyor.

Yakışmamanın ötesinde daha da kaybettiriyor.

Son dönemlerde iyice yükselen kibirlilik halinin bir başka tezahürü olarak algılanıyor bu durum.

**

CTP'den beklenen hükümet partisi olarak sağduyu ve sorumluluktur

Asbaşkanlık teklifini neden kabul edemediğini yeterince izah edemediği gibi, bugüne kadar tek bir siyasetini desteklemediği YKP üyesini teklif etmesi, samimiyetten uzak olarak değerlendirildi.

Burada birini suçlayacak bir durum yok. Bir siyasi partinin en başta yapması gereken kendini doğru anlatabilmektir.

Nitekim Kanatlı'nın bunu da hesaba katarak varsa bir siyasi oyuna alet olmamak için "TDP ve CTP arasında uzlaşı yoksa, aday olmayacağım" dediği düşünülebilir.

Ancak şimdi de oluşan bu yeni kadro üzerinden sağ-sol ayrımı yapıp, halkın icraat talebini gölgelemek CTP'ye zarar veriyor.

Toplumun beklentisi hele belediyelerde parti rozeti olmaksızın hizmettir. Bir işbirliği yapabilmektir. Ve bunu açıklıkla hem UBP ve DP'ye hem de CTP'ye göstermiştir.

Hele Lefkoşa Türk Belediyesi'nde...

CTP bu rüzgarda savrulan halinden vazgeçip unuttuğu toplumun partisi olma yolunu seçmezse, zarar görmeye ve vermeye devam edecektir.


Bu makale 5129 kez okundu.


MAKALEYE YORUM YAZ
YAZARIN ÇOK OKUNULAN MAKALELERİ


DÖVİZ
DOLAR ALIŞ: 2,97 TL SATIŞ: 3,02 TL
STERLIN ALIŞ: 3,91 TL SATIŞ: 3,97 TL
EURO ALIŞ: 3,31 TL SATIŞ: 3,37 TL
KUR HESAPLAYICISI
=
© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar