18 Ocak 2017

Cenevre'de Alternatif Haritalar

Kıbrıs sorunundaki Toprak boyutunun kritik konulardan biri olduğu belirtildi.

09 Ocak 2017 - 12:18

Fileleftheros gazetesi “Cenevre’de Alternatif Haritalarla” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununun “Toprak” boyutunun ve her kurucu devletin toprağının harita üzerine basılmasının, bir çözüm çerçevesinde çözümlenmesi gereken kritik konulardan birini teşkil ettiğini yazdı.

Gazete “Toprak” konusunun, aynı zamanda, her iki tarafın, 11 Ocak’ta sunulması planlanan haritalar çerçevesinde, Cenevre’de bu ay sürecek olan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmelerin mevcut aşamasındaki konuyu da teşkil ettiğinde dikkati çekti.

Habere göre Kıbrıs Rum tarafından bir kaynak, Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Toprak düzenlemeleri için her iki tarafın, aynı anda harita sunmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Aynı kaynak, haritalarda, “Kıbrıs Türk kurucu devletin toprak oranının yüzde 28.2-29.2 arasında olmasına ilişkin Mont Pelerin’deki ilke anlaşmasının da bulunduğu (yer aldığı), her kurucu devletin toprak oranının” basılmasının beklendiğini savundu.

Kıbrıs Rum tarafının çantasında çeşitli haritaların bulunacağını belirten aynı kaynak Cenevre’de, her iki tarafın, haritalarını sunmadan önce Toprak konusundaki kriterleri ele almayı da sürdüreceğini, Kıbrıs Rum idaresi altında dönecek göçmen sayısı ve her iki tarafın kıyı şeridi oranı şeklindeki iki kriter üzerinde uzlaşmaya varılamadığını da anımsattı.

Aynı kaynak açıklamasında, sunulacak haritalarda var olacak görüş birlikleri veya ayrılıklarının büyük ölçüde Garantiler ve Güvenliğe ilişkin konferans sırasındaki ortamı etkileyeceğini de ileri sürdü.

Kıbrıs Rum tarafının, geçmişteki toprak düzenlemelerine ilişkin haritaları ve önerilerinin, hazırlık çerçevesinde ele alınıp alınmadığı şeklindeki bir soru üzerine aynı kaynak, doğal olarak bunların dikkate alındığını ve bazı hassasiyetlerin bulunduğunu belirtti.

Aynı kaynak, Kıbrıs Rum tarafı için, 1974 öncesinde yoğun nüfuslu olan yerlerin iade edilmesinin  önemli olduğunu iddia etti.

Gazete aynı haberinin içerisinde 1974 yılı sonrasında sürdürülen iki toplumlu görüşmelerde bugüne kadar ele alınan haritalara ilişkin bilgilere de geniş bir şekilde yer verdi.
 

 

 

HABERE YORUM YAZ
FACEBOOK'DA TAVSİYE EDİLENLER

www.gau.edu.tr
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar