18 Ocak 2017

Anastasiadis 'İstiladan Bu Yana Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Muhatabı İlk Kez Türkiye'

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Cenevre yolunda, uçakta kendisiyle birlikte seyahat eden gazetecilere “istiladan bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, özellikle güvenlik ve askerler gibi özlü konularda muhatabı ilk kez Türkiye oluyor” dedi.

09 Ocak 2017 - 15:30

Simerini’nin haberine göre Anastasiadis ve beraberindekileri taşıyan uçakta gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Rum Yönetimi Başkanı “Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin endişelerine saygı duyan çağdaş bir Avrupa devleti kurmamıza olanak tanıyacak ilke ve değerler temelinde çözüm bulma ümidiyle hazırlıklı ve kararlı gidiyoruz. Böyle bir devletin elbette ne garantilere, ne askerlere ihtiyacı var. Üçüncü ülkelerin garantisine ihtiyaç duyan tek ülke olmaya devam edemeyiz” iddiasında bulundu.

Anastasiadis Türk tarafının “iyi niyet göstermesi ümidini” de dile getirdi  ve “istiladan bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, özellikle  güvenlik ve askerler gibi özlü konularda  muhatabı ilk kez Türkiye oluyor” dedi, ancak başka bir soruya karşılık müzakerelerin “Kıbrıs aidiyetli olduğunu” söyledi.

Güvenlik Konseyi üyelerinin çevrede olacağını, AB’nin hazır bulunacağını ve hakemlik değil, müzakerelerin doğru yönde ilerlemesi için çeşitli istişareler yapılacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın mektubuna Cevap verip vermeyeceği sorusuna “kimseye cevap vermek zorunda değil” diyerek karşılık veren Anastasiadis şunları ekledi:
“Kıbrıs Cumhuriyeti BM üyesi tanınmış bir ülkedir,  AB üyesi tanınmış bir ülkedir. Üçlü ittifaklar, işbirlikleri Rum toplumu ile değil devlet ile yapılıyor. Çeşitli uluslar arası örgütlere katılımımız toplum statümüz ile değil devlet statümüzle oluyor. Dolayısıyla kimseye kim olduğumuzu göstermeye ihtiyacımız yok.”

Anastasiadis TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cenevre’ye gitmemesinin Rum yönetimi açısından ne ifade edeceği sorusuna ise “esas olan Türkiye’de irade olmasıdır, bunu kimin ifade etmek istediği değil” cevabını verdi.

Gazete Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un dünkü Pazar ayininin ardından, Cenevre görüşmeleri için “Ufukta görünmese de milli davamıza bir çözümü Tanrı gözetsin çünkü Türkler maalesef her şeyi istiyor. Tanrı, küçük vatanımıza da adalet vermeleri dünya güçlülerini aydınlatsın” mesajını verdiğini yazdı.

Fileleftheros “Ne Garantiler Ne De Ordu… Anastaiadis’ten Cenevre’ye Hareketinden Önce Anastasiadis’ten Net Mesaj” başlığıyla aktardığı haberinde Anastasiadisi’in , kendisini ve beraberindekileri Cenevre’ye taşıyan uçağın Larnaka Havaalanı’ndan kalkışı öncesinde başlayıp Cenevre’ye inene kadar uçakta devam ettiği açıklamalarının, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın son dönemlerde yaptığı açıklamalara cevap niteliğinde olduğunu yazdı.

Alihtia  da “Başkan Anastasiadis, Erdoğan’ın Konferans’ta Olmama İhtimali Konusunda: Türkiye’den İrade Olsun  DA Kim İfade Ederse Etsin” başlığını attı.
 

 

 

HABERE YORUM YAZ
FACEBOOK'DA TAVSİYE EDİLENLER

www.gau.edu.tr
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar