18 Ocak 2017

AB Cenevre'de Gözlemci

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, AB’nin Cenevre’deki görüşmelere gözlemci olarak davet edildiğini, ancak rolünün belirleyici olacağını açıkladı.

10 Ocak 2017 - 12:42

Fileleftheros gazetesi, AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas’ın, “Kıbrıs’ın AB ve Euro bölgesi üyesi bir ülke olduğunu ve olmaya da devam edeceğini,  bu yüzden AB’nin Cenevre’de olması için başka sebepler bulmasına gerek olmadığını” söylediğini aktardı.

Habere göre Schinas, Cenevre’den çok öncesinden beridir AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker’in Kıbrıs’ta özel temsilcisinin bulunmakta olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin AB normlarına uyumu için gerekli düzeye ulaşabilmeleri adına hem zaman hem de uğraşı verdiklerini belirterek Komisyon’un büyük bir çalışmasının mevcut olduğunu, bu yüzden de Cenevre’de olmak istediklerini” vurguladı.

GUTERRES SADECE BİR GÜN CENEVRE’DE KALACAK

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stefane Dujarric’in, BM Genel Sekreteri’nin Cenevre’ye Çarşamba günü gideceğini, Perşembe günü uluslar arası konferansı açarak başkanlık edeceğini ve Cuma günü ofisine döneceğini söylediğini yazdı.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI KONFERANSTA

Gazete ayrıca, elde ettiği bilgilere göre, İngiltere’nin Cenevre’de Dışişleri Bakanı Johnson tarafından temsil edileceğini, Johnson’a İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan’ın eşlik edeceğini iddia etti.

Haberde, İngiltere Başbakanı Teresa May’in de, bir anlaşmanın yakın olması ve gerek duyulması halinde Cenevre’ye gitmeye hazır olduğu, May’in görüşmeler konusunda da sürekli bilgi aldığı öne sürüldü.

ALMANYA VE FRANSA’DAN DESTEK

Öte yandan Alman ve Fransız yetkililer yaptıkları açıklamalarla Cenevre’de gerçekleştirilen müzakerelere ve Kıbrıs sorununun çözümüne destek belirttiler.

Gazetenin haberine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, tüm müdahil taraflara Kıbrıs sorununun çözümü yönünde çaba göstermeleri çağrısında bulunulurken, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de benzer bir açıklama yaparak, garantör devletlerin ilk kez güvenlik ve garantiler konularını görüşmelerinin iyi bir işaret olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 

 

 

HABERE YORUM YAZ
FACEBOOK'DA TAVSİYE EDİLENLER

www.gau.edu.tr
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2013 GAZETE360.COM - Tüm içerik GAZETE360.com'a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Baba Bilgisayar