23 Nisan için Kıbrıs’a gelen çocuklar sınırdışı edildi

23 Nisan için Kıbrıs’a gelen çocuklar sınırdışı edildi
Haber İçi Üst 745×140

Sırbistan’dan 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Larnaka’dan Kıbrıs’a giriş yapan Sırp çocuklar, Kuzey’e geçecekleri tahmin edilerek Rum Yönetimi tarafından alıkonuldu.

Larnaka’ya dün sabah ulaşan çocuklar akşam saatlerinde ise özel bir uçakla Sırbistan’a geri gönderildi.

KKTC’ye gelmek için ulaşım yolu olarak Larnaka Havaalanı’nı seçen, yaşları 10 ile 13 arasında değişen 12 çocuk ile 4 eğitmenin, karşılaştığı davranış tepkiye neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakan Vekili, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak olayı şiddetle kınadıklarını kaydetti ve çocuklar ve eğitmenlerinin sınır dışı edilmesine tepki gösterdi.

Bakan Saner, toplumlararası görüşmelerin bu kadar kritik bir dönemde iken yapılan bu davranışı anlamanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Saner, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sadece çocuk bayramını kutlamak için gelen Sırp kardeşlerimizin Kuzey’e bile geçmesine izin vermeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilişkilerimizi nasıl düzelteceğimiz ciddi bir soru işaretidir” dedi.

Bakan Saner, “gerek toplumlararası görüşmelerde, gerekse güven artırıcı önlemler üzerinde Kıbrıs Türk tarafının hassasiyeti ortada iken, bunlara Kıbrıs Rum Yönetimi’nin her şekilde duyarsız kalması, bizleri toplumlararası görüşmeler adına umutlandırmak yerine farklı duygulara yönlendirmektedir. Sırbistan’dan sadece 23 Nisan Çocuk Bayramını kutlamak için gelen çocukların karşılaşmış olduğu bu durumu kabul etmemiz asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140