İngiltere “Bakanlar topluca istifayı düşünüyor”

0
333

İngiltere’de Başbakan Theresa May’in dün açıkladığı Brexit B planı bugünkü İngiliz gazetelerinin manşetlerindeydi.

i gazetesi “Bakanlar topluca istifa etmeyi planlıyor” manşetiyle çıktı. Gazete B planının A planından farksız olduğunu yazdı.

Gazeteye göre Theresa May’in İngiltere’nin AB’den herhangi bir anlaşma yapmadan ayrılması seçeneğini elememesi durumunda çok sayıda bakanın önümüzdeki hafta topluca istifa etmeyi değerlendirdiğini yazdı.

Gazeteye göre Çalışma ve Emeklilik Bakanı Amber Rudd da ayrılık günü olan 29 Mart’a 66 gün kala Brexit’in ertelenmesini talep ediyor.

The Times gazetesi de manşetinde aynı gelişmeye yer verdi ve hükümette bakan, bakan yardımcısı gibi üst düzey pozisyonlarda yer alan 40 kişinin istifa etmeye hazır olduğunu yazdı.

Times, Theresa May’in alternatif bir Brexit planı üzerinde uzlaşılamadığı için anlaşmasız Brexit seçeneğini masadan kaldırmamasının parti içinde krize yol açtığını belirtti.

Financial Times gazetesinin manşetinde “May’in İrlanda ‘backstop’unu gözden geçirme umutları Barnier tarafından söndürüldü” ifadeleri yer aldı.

Başbakan May, Parlamento’da en çok eleştirilen konuların başında gelen “backstop”u AB ile tekrardan müzakere etmeyi planladığını söylemişti.

Gazeteye göre AB diplomatları, Brexit çıkmazından çözüm için İngiltere’deki İşçi Partisi’nin önerdiği gümrük birliği formülünü gerçekçi buluyor.

Telegraph ise “Corbyn ikinci referandum planını destekliyor” manşetiyle çıktı.

Gazete, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in partisinden gelen baskılara dayanamayarak milletvekillerinin ikinci bir referandum düzenlenmesi konusunda son sözü söylemesine yönelik bir planı desteklediğini yazdı.

Plan Parlamento’da destek bulursa Brexit konusunda ikinci bir referandum yapılacak. Gazeteye göre bu İşçi Partisi’nin geçen yıl parti politikası haline getirdiği fakat Corbyn’in bugüne kadar desteklemeye yanaşmadığı bir politikaydı.

Öte yandan The Guardian’ın manşetinde ise Başbakan May’in ikinci bir referandum seçeneğini “toplumsal birlikteliğe tehdit oluşturması” nedeniyle elediği yer aldı.

Gazete, May’in yalnızca ikinci bir referandum fikrini değil, aynı zamanda Brexit sürecini uzatmayı da reddettiğini belirtti.

Guardian, bakanların Brexit sürecinin uzatılmasını istediğini, aksi takdirde istifalar olabileceğini yazdı.